- Testy tej technologii już się zaczęły i potrwają około 18 miesięcy – powiedział cytowany przez agencję [b]Bloomberg Zhang Feng[/b] z chińskiego [b]Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informatycznych[/b]. W przyszłym roku standard może zostać ostatecznie przyjęty i wdrożone zostać komercyjne usługi przez chińskich operatorów. Na większa skalę testy TD-LTE prowadzi w sześciu miastach największy operator w Chinach i na świecie - [b]China Mobile[/b]. Liczba aktywnych kart SIM w użytku Chińczyków zbliża się do 900 mln.
Chiny skracają drogę w rozwoju i implementacji nowych technologii mobilnych skoncentrowanych na transmisji danych. Ledwie w 2009 r. chińscy operatorzy pozyskali częstotliwości do budowy sieci UMTS, a już w przyszłym roku chcą komercyjnie wdrażać standardy czwartej generacji. Chiny będą stosowały odmianę LTE wykorzystującą technikę dupleksu czasowego (TDD), w przeciwieństwie do stosowanej na szeroką skalę, np. w Europie, technologii dupleksu częstotliwościowego (FDD).
Do wykorzystania technologii TD-LTE nastawia się w Polsce [b]Aero2[/b], które dysponuje szerokim blokiem częstotliwości TDD w zakresie 2,5 GHz. W rozmowie z [b]rpkom.pl Adam Kuriański[/b], szef Aero2, podkreślał, że szybka implementacja tej technologii w Chinach posłuży również operatorom w innych częściach świata. Skala zamówień, jakich można się spodziewać ze strony chińskich operatorów powinna spowodować szybką dostępność relatywnie tanich urządzeń sieciowych i abonenckich na masową skalę.