[b]Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji[/b] zaprezentowała swoje [link=http://www.piit.org.pl/_gAllery/11/02/11025/Opinia_PIIT_Zalozenia_ustawa_PT.pdf]stanowisko odnośnie założeń do nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne[/link].

Obok innych uwag odniosła się do jednego z pomysłów [b]Ministerstwa Infrastruktury[/b], które proponuje wprowadzenie dodatkowych opłat za użytkowanie licencjonowanego pasma radiowego. Otóż resort chciałby, aby warunkiem przedłużenia decyzji rezerwacyjnych było wniesienie opłaty w wysokości „rynkowej wartości”, analogicznie do jednorazowej opłaty deklarowanej w przetargach na rezerwację częstotliwości. W przypadku niemożności ustalenia rynkowej wartości [b]Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej[/b] na koszt operatora zamawiałby wycenę biegłego.

- Propozycję należy ocenić zdecydowanie negatywnie. Nie realizuje żadnego celu związanego z konkurencyjnym wyborem podmiotu. Jedyny widoczny cel, to drenaż finansowy operatora – stwierdza w dokumencie przesłanym do Ministerstwa Infrastruktury PIIT. Resort nie uzasadnił w głębszy sposób swojej propozycji.

W podobnym do PIIT duchu skrytykowała pomysł resortu [b]Krajowa Izba Gospodarcza Informatyki i Telekomunikacji[/b] w swoim stanowisku do założeń noweli Prawa telekomunikacyjnego.

[b]Gdyby poprawka została przyjęta, to już w przyszłym roku PTK Centertel stanęłaby wobec konieczności wyceny i opłacenia częstotliwości 1800 MHz. W kolejnych latach licencję na 1800 MHz odnawiałaby Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel, a potem PTK Centertel jeszcze na 900 MHz.[/b]