W czwartek w trakcie konferencji CEE IPO Summit w Warszawie wystąpią przedstawiciele spółek, które już teraz myślą o wejściu na naszą giełdę. Jedną z nich jest węgierski ubezpieczyciel CIG Pannonia, który w ubiegłym roku wszedł na budapeszteński parkiet. – Rozważamy możliwość debiutu na zagranicznej giełdzie i spoglądamy w kierunku GPW. Nie wykluczamy też wejścia z naszym biznesem na polski rynek. Decyzja o notowaniach za granicą zapadnie w końcu tego roku, a do samego debiutu może dojść w przyszłym roku – mówi „Rz" Sandor Benedek, odpowiedzialny w CIG Pannonia za relacje inwestorskie.

Teraz na GPW obecne są już dwie firmy z Węgier: paliwowy MOL oraz E-Star z branży energii odnawialnych. Na konferencji będą obecni też przedstawiciele największego kredytodawcy z Węgier banku OTP. Ten wcześniej również informował o możliwości wprowadzenia akcji do obrotu w Warszawie. Największą reprezentację (siedem firm) na GPW ma teraz Ukraina. Również jutro spółki z tego kraju będą stanowiły najliczniejszą grupę. Wśród nich znajdą się prawdziwi giganci jak Ukrnafta, lider w produkcji ropy naftowej nad Dnieprem (wartość rynkowa ok. 15 mld zł). W pierwszym kwartale tego roku pojawiły się informacje, że koncern zamierza wejść na giełdę w Londynie. Czy jego obecność w Warszawie oznacza, że zdecyduje się na GPW? – Pod uwagę brane są różne warianty. Generalnie oferta publiczna za granicą to jedna z opcji rozwoju firmy. Wizyta w Warszawie to z kolei element budowania relacji z inwestorami – tłumaczy jedna z osób zbliżona do rządu koncernu.

Oprócz Ukrnafty w Warszawie pojawi się holding medialny UMH, Creative Group (producent oleju słonecznikowego), Galnaftogaz (operator stacji paliwowych) oraz grupa deweloperska TMM z Kijowa. Najbliżej warszawskiego parkietu jest Westa, ukraiński producent akumulatorów, która teraz przeprowadza ofertę publiczną. Debiut planuje na połowę czerwca.

O uznanie polskich inwestorów będą zabiegać firmy z krajów, które jeszcze nie są reprezentowane na głównym rynku GPW. W Warszawie pojawi się delegacja z gruzińskich banków TBC oraz Liberty Bank. Na GPW zawita też bułgarski koncern farmaceutyczny Sopharma, który planuje debiut na naszym parkiecie w tym roku, oraz serbska grupa spożywcza Victoria Group.