To także coraz prężniej działająca, i to już nie tylko – jak przed laty – głównie w USA gałąź organizacji. Wciąż jednak najlepiej rozwinięta w Stanach Zjednoczonych, gdzie specjalista z Uniwersytetu Pensylwania, zajmujący się tą tematyką, naliczył w 2009 roku już ponad 1,8 tys. think tanków; w Chinach jest ich 428, a w Wielkiej Brytanii 285.
W Polsce organizacji, które deklarują, że należą właśnie do tej grupy, jest stosunkowo niewiele – 41. Przebijają nas pod tym względem chociażby Ukraina, Rumunia, Hiszpania i Szwajcaria. Tadeusz Kaczmarek, doktor nauk ekonomicznych, wyjaśnia, czym są tzw. fabryki myśli, czyli think tanki („niezależne instytucje badawcze, których celem jest kształtowanie procesu polityki"), opisuje ich początki i rolę, jaką mogą odgrywać na świecie dzisiaj, oraz najczęściej używane narzędzia.
Książkę – jak reklamuje na okładce wydawca – która jest pierwszą publikacją na rynku opisującą ten temat – można potraktować jako podręcznik akademicki, ale także po prostu jako kompendium wiedzy na temat think tanków.
„Kto kieruje globalizacją? Think tanki – kuźnie nowych idei" Tadeusz T. Kaczmarek, Difin