Koszalińska firma dysponuje własnym laboratorium i biurem projektowym, które robi kompleksową dokumentację rozwiązań dla melioracji i inwestycji hydrologicznych. Instalacja, którą firma buduje teraz w nadmorskich Rowach, jest unikalna w skali europejskiej. – Po raz pierwszy zbudujemy oczyszczalnię membranową o wyjątkowej elastyczności. Nadbałtyckie letnisko w sezonie zwiększa niemal dziesięciokrotnie liczbę mieszkańców, nasza kanalizacja i oczyszczalnia ma działać sprawnie w każdych warunkach – zapewnia Adam Czyleko, menedżer projektów innowacyjnych EkoWodrolu.
Firma skończyła właśnie, największy nie tylko w skali Pomorza, projekt budowy nowoczesnej sieci wodno-kanalizacyjnej z kompleksowym oczyszczaniem ścieków i uzdatnianiem wody na terenie 20 gmin w dorzeczu Parsęty. Zaangażowana jest w rozbudowę koszalińskiej oczyszczalni Jamno. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Lecha Wojciechowskiego spółka zatrudniająca obecnie 220 pracowników działa już nie tylko w regionie, ale podejmuje się trudnych zleceń w całym kraju. – Zwykle proponujemy nowatorskie rozwiązania. A innowacyjne podejście stało się już znakiem firmowym spółki – mówi Adam Czyleko.
Dziś już prawie nikt nie pamięta, że państwowe przedsiębiorstwo powstałe w 1959 roku zaczynało od wiercenia studni. Teraz koszalińską spółkę od innych wykonawców instalacji wodno-ściekowych i hydraulicznych wyróżnia kilkanaście własnych patentów. Dzięki wynalazkowi jednego z firmowych inżynierów Mirosława Szustera o pomorskiej firmie zrobiło się głośno w branżowym środowisku w całej Europie. – Zrobiliśmy i opatentowaliśmy wyjątkowy zawór zwrotny kulowo-kolanowy do instalacji ściekowych, który się nie zatyka i jako jeden z niewielu na rynku spełnia wyjątkowo wyśrubowane europejskie normy – mówił „Rz" prezes Wojciechowski. Dziś oferowany jest jako element autorskich rozwiązań oferowanych w projektowaniu przepompowni czy oczyszczalni ścieków.
Urządzenie jest już hitem w Europie i wkrótce trafi na rynki amerykańskie. EkoWodrol chwali się też patentami na specjalne kolumny – zawory napowietrzająco-odpowietrzające, odpowiadające za drożność instalacji kanalizacyjnych i ochronę rurociągów.