Dochodząc odszkodowania po kolizji z obcokrajowcem za granicą zgłaszamy szkodę reprezentantowi do spraw roszczeń zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń w Polsce. W ustaleniu właściwego reprezentanta pomoże nam formularz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub nasz ubezpieczyciel OC.
Przed wyjazdem za granicę konieczne trzeba się upewnić, czy oprócz polisy OC nie będzie nam potrzebny certyfikat Zielonej Karty, który w wielu krajach, m.in. w Rosji, Serbii i Turcji jest dowodem posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Na stronie PBUK znajdziemy stosowną informację odnośnie tego, czy na terytorium danego kraju będzie nam potrzebna Zielona Karta czy wystarczy OC.
Mając na uwadze zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, należy podkreślić, iż bogaty wybór ubezpieczeń komunikacyjnych dostępny jest w wybranych placówkach SKOK na terenie całego kraju. Oczywiście swój samochód możemy teraz również ubezpieczyć za pomocą nowych kanałów dystrybucji: infolinii 801 888 666 oraz strony www.skokubezpieczenia24.pl
*Asekuracja Sp. z o.o. występująca w roli pośrednika ubezpieczeniowego, współpracuje z MTU Moim Towarzystwem Ubezpieczeń S.A., partnerem biznesowym, posiadającym wieloletnią praktykę w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, z którym systematycznie krok po kroku i konsekwentnie rozwija w tym zakresie sieć sprzedaży na rynku Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych.
Katarzyna Jaros, Specjalista ds. Ubezpieczeń, TUW SKOK
Umowę ubezpieczenia mieszkania lub domu można zawrzeć za pośrednictwem przedstawiciela firmy, telefonicznie lub przez Internet.
Klient sam ustala sumę ubezpieczenia swojej nieruchomości, a także sumy, na jakie chce ubezpieczyć ruchomości domowe czy stałe elementy.
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia pomocny może być agent, który wyjaśni niejasne czy niezrozumiałe zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia, podpowie co jeszcze warto uwzględnić w polisie. Agent może również zwrócić uwagę na niektóre, szczególnie niekorzystne w danej sytuacji dla klienta wyłączenia, np.: gdy ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych nie obejmuje okien i drzwi.
Nie warto zawyżać sum ubezpieczenia, ponieważ w ostatecznym rozrachunku ubezpieczony na tym straci: będzie płacić wyższą składkę, natomiast w momencie wystąpienia szkody, ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie w wysokości faktycznej wartości zniszczonego mienia, a nie tej zawyżonej, jaka była podana w polisie.
Ważne by także pamiętać, że w ubezpieczeniach majątkowych, a takim jest ubezpieczenie nieruchomości, obowiązuje zasada, że na odszkodowaniu nie można się wzbogacić. Oznacza to, że nawet jeśli wykupimy polisę na to samo mieszkanie w trzech różnych firmach, w momencie wystąpienia szkody ubezpieczyciele będą odpowiedzialni proporcjonalnie do sum ubezpieczenia.
Wypłacone odszkodowanie będzie równe faktycznej wartości szkody i na pewno nie będzie to trzykrotna wartość ubezpieczonego mienia.