Apple
po sprzedaniu 37 mln smartfonów znów wskoczył na pierwsze miejscu rankingu producentów smartfonów. Tym samym wyprzedził lidera rynku
Samsunga
, który – według
Strategy Analytics
Aktualizacja: 27.01.2012 14:12 Publikacja: 27.01.2012 13:42
Foto: Flickr
Apple
po sprzedaniu 37 mln smartfonów znów wskoczył na pierwsze miejscu rankingu producentów smartfonów. Tym samym wyprzedził lidera rynku
Samsunga
, który – według
Strategy Analytics
– rozprowadził w tym czasie niewiele mniej, bo 36,5 mln swoich urządzeń. Gorzej wypadła walcząca z kłopotami Nokia, trzeci gracz na rynku.
Samsung
pod koniec 2011 roku o 55 proc. poprawił sprzedaż smartfonów względem poprzedniego kwartału, kiedy to według
IDC
rozprowadził ich 23,6 mln. Dzięki temu osiągnął rekordowy zysk operacyjny 4,7 mld dol., o 76 proc. wyższy niż w analogicznym kwartale 2010 roku. Z tego aż 2,35 mld dol. wygenerowane zostało przez pion telekomunikacyjny firmy.
- Apple odnotował dobrą sprzedaż, ale jest mało prawdopodobne, by dłużej utrzymał ten trend i w końcu zmiażdżył Samsunga – twierdzi Kim Young-chan, analityk firmy Shinhan Investment & Securities. – Obie firmy nie będą walczyć o udział w rynku między sobą, tylko raczej zaczną podgryzać mniejszych producentów, takich jak HTC czy Research In Motion.
W tym samym czasie Nokia odnotowała stratę 1,4 mld dol., większą od tej, której spodziewali się analitycy. Smartfony fińskiej firmy kupiło 19,6 mln klientów, a nie 18,5 mln, jak głosiły wcześniejsze prognozy. Mimo to spadek jest wyraźny: rok wcześniej Nokia rozprowadziła 28 mln smartfonów.
Jeszcze na początku 2011 roku układ sił tej branży wyglądał zupełnie inaczej. Liderem była Nokia, zaraz za nią Apple i Samsung. W drugim kwartale wydarzył się przewrót, i Finowie, którzy sprzedali niespełna 17 mln smartfonów, w ciągu zaledwie trzech miesięcy spadli na trzecią pozycję. W następnym kwartale Samsung zdołał wyprzedzić na chwilę Apple. Nokia niezmiennie pozostawała na trzecim miejscu.
Ostatni kwartał 2011 roku przyniósł Nokii wzrost sprzedaży o 17 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Niewielka to jednak pociecha, skoro Apple w tym czasie podwoił sprzedaż iPhone'ów, zaś Samsung urósł o 55 proc. Finowie pod koniec 2012 roku z impetem wprowadzili do sprzedaży swój pierwszy smartfon z systemem Windows Phone, Nokię Lumię 800, owoc współpracy z Microsoftem. Sojusz ten miał poprawić pozycję producenta Okienek na rynku smartfonów (w którym ma zaledwie ok. 2 proc. udziału), ale też podratować podupadającą pozycję Nokii na rynku droższych modeli telefonów. Finowie postawili wszystko na jedną kartę i Microsoft ma być docelowo jedynym dostawcą systemu operacyjnego do smartfonów Nokii, mimo że jej własny system Symbian wciąż dzierży 17 proc. tego rynku.
- Pierwsze dane pokazują, że start strategii związanej z systemem Windows jest powolny i w tym momencie mamy zbyt mało danych, by wnioskować o jej sukcesie –stwierdził oględnie Michael Schroder, analityk firmy brokerskiej FIM Securities.
Dlatego na rynku słyszy się pogłoski o możliwości przejęcia przez Nokię kanadyjskiej firmy Research In Motion (RIM), producenta telefonów BlackBerry, który z czwartego miejsca producentów smartfonów spadł w ubiegłym roku na pozycję szóstą.
- Nokia nie ma zbyt silnej pozycji w USA, dlatego przejęcie RIM pozwoliłoby jej na szybkie zwiększenie udziału w tamtejszym rynku – mówi Marek Kujda, analityk IDC. - Microsoft oprócz patentów RIM mógłby przejąć klientów usługi BlackBerry, która jest popularna wśród przedsiębiorstw, zwłaszcza że w segmencie konsumenckim Microsoft póki co nie odnosi wielkich sukcesów w starciu z iPhonem Apple'a i systemem Android Google'a.
Motorola
, która już dawno wypadła z pierwszej piątki producentów smartfonów, sprzedała w ostatnim kwartale 2011 roku 5,3 mln tych urządzeń i odnotowała 80 mln dol. straty. Wyniki
HTC
i
RIM
nie są jeszcze znane.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Jest środa, 15 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o negocjacjach Polski w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, kontrowersjach wokół Cinkciarza, najnowocześniejszych chipach niedostępnych dla Polski oraz europejskich stoczniach zarabiających na rosyjskich tankowcach.
Zdaniem ekspertów pandemia zrewidowała dotychczasowy system wartości przedsiębiorstw. Dodatkowo wchodzące w życie nowe wymogi raportowania zobligują biznes do zwracania większej uwagi na czynniki społeczne i środowiskowe.
Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.
Fatalna sesja na GPW. WIG20 stracił 2,6 proc. i znów był w ogonie europejskiej stawki.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Podczas gdy Meta dołącza do innych dużych amerykańskich firm, które kończą swoje programy różnorodności, Apple zamierza ich nadal przestrzegać. Inwestorzy widzą jednak w tym ryzyko prawne.
Rok 2024 był szczególnie dobry dla marek, które kładły większy nacisk na zrównoważony rozwój, różnorodność i równość płci. Jednak największy wpływ na wycenę marki miała sztuczna inteligencja. W piątce najcenniejszych cztery to technologiczne marki USA. W Polsce najcenniejsza jest marka stworzona przez Portugalczyków.
Amerykański gigant technologiczny obniża ceny w Chinach. Apple musi stawić tam czoła rosnącej konkurencji ze strony lokalnych rywali, takich jak Huawei, który jest największym na świecie producentem urządzeń telekomunikacyjnych.
Trwa proces zamiany technologii 3G na 4G LTE w Orange. Pierwsze zmiany wdrożono pod koniec 2023 roku. Proces obejmie teren całej Polski do końca 2025 roku. Jak należy przygotować się do zmiany?
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne – przekonuje Orange Polska.
Spółki prowadzące największe prywatne telewizje i sieci telefonii komórkowej znalazły się na liście firm chronionych przed przejęciami.
Po okresie budowy infrastruktury ze środków unijnych ruszyć może fala konsolidacji dużych sieci hurtowych światłowodowych w Polsce. Pomóc mogą obniżki stóp procentowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas