- W związku z uwspólnianiem sieci z PTK Centertel do likwidacji mamy 2000 lokalizacji z naszymi nadajnikami. I już to może być pierwszym polem do rozmów o współpracy z innymi operatorami telekomunikacyjnymi – mówił podczas prezentacji Dariusz Kośnik z Polskiej Telefonii Cyfrowej.
Pośród tych 2000 obiektów 270, to wieżę należące bezpośrednio do PTC, 500 do podmiotów, z którymi operator ma umowę o korzystaniu. Do zbycia jest także 770 instalacji dachowych i 180 kominowych. PTC jest gotowa zbywać własne obiekty, lub prawa do tych obiektów, z których korzysta. Ponadto do wykorzystania ma być każdy element infrastruktury operatora: wieże, maszty, dzierżawione powierzchnie, jak również sieć telekomunikacyjna. Przykładowo ceny instalacji urządzeń radolinii na wieży PTC mają wynosić średnio kilkaset złotych miesięcznie. Według przedstawicieli operatora nowa oferta spotyka się ze sporym zainteresowaniem różnych podmiotów: jednostek samorządowych, czy lokalnych operatorów.
- Dysponujemy jedną z rozleglejszych sieci szkieletowych w Polsce o długości ok. 10 tys. km. Około 1 tys. naszych lokalizacji podłączonych jest włóknami światłowodowymi, do 2014 r. ich liczba ma się podwoić – mówił Dariusz Kośnik. Część sieci szkieletowej PTC jest własna, choć większość dzierżawiona. PTC oferuje w niej m.in. teletransmisję, dzierżawę włókien, czy kanałów lambda. Liczba węzłów agregacyjnych w sieci PTC ma sięgnąć kilkuset, a w nich także będą dostępne gigabitowe usługi teletransmisyjne.
- Na własne potrzeby dysponujemy dziesięcioma dużymi centrami kolokacyjnymi, które również chcemy udostępniać komercyjne – mówił podczas tej samej prezentacji Aureliusz Bochniak z PTC. Centra kolokacyjne operatora ulokowane są Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Olsztynie, Szczecinie, Lublinie, Komornikach i Rzeszowie.
- Ceny usług w tych obiektach są bardzo konkurencyjne. Mamy już tam pierwszych klientów – zachwalał Aureliusz Bochniak.