Prawie rok temu setki europejskich banków pożyczyły w sumie ponad bilion euro z Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który starał się w ten sposób zażegnać kryzys finansowy. Obecnie część największych europejskich banków zamierza zacząć spłacać te pożyczki, co ma być oznaką ich ozdrowienia.
Jednak rodzi to obawy, że działania takie są przedwczesne i banki ponownie mogą popaść w kłopoty, jeżeli kryzys w strefie euro znów się nasili.
Wizerunkowy wyścig
EBC uruchomił program pożyczek ratunkowych – znany pod nazwą długoterminowej operacji refinansowania – w ubiegłym roku, udostępniając w dwóch transzach tanie trzyletnie pożyczki. Banki mogą zacząć je spłacać od początku przyszłego miesiąca.
Przynajmniej jeden z banków, niemiecki Commerzbank, oświadczył publicznie, że zamierza spłacić w styczniu większość środków pożyczonych z EBC. Według dobrze poinformowanych źródeł inne banki, w tym trzy największe francuskie, również w przyszłym miesiącu planują spłacić przynajmniej część tych pożyczek.
Wcześniejsza spłata pożyczek wynika z faktu, że niektóre banki są w lepszej kondycji niż rok temu, kiedy nasilający się w strefie euro kryzys powodował, że wiele banków nie było w stanie pozyskiwać środków na rynkach kapitałowych.