Czy będzie ubywać małych serwerowni? I tak, i nie. Liczba serwerów kupowanych przez mniejsze przedsiębiorstwa nie maleje, ale firmy dopiero rozpoczynające działalność wybierają najczęściej serwery w formie hostingu lub usługi w chmurze. Z drugiej strony nie wszystkie zasoby powinny być przenoszone na zewnątrz. Dlatego najbardziej optymalny, przynajmniej obecnie, wydaje się model połączony: część usług jest utrzymywana na sprzęcie w firmie, a część wykupiona u zewnętrznego dostawcy.
Serwer dla małej firmy zasadniczo nie różni się od zwykłego komputera PC. Jest to po prostu komputer z procesorem, pamięcią i zasilaczem. Różnica polega na tym, że serwer ma specyficzne, mocniejsze konfiguracje, które gwarantują właściwe wykonywanie zadań.
Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej kupują serwery tower, czyli w obudowie typu wieża. Ich ceny nie różnią się w zasadzie od cen standardowego komputera. Podstawowy serwer tower z procesorem serii E3, pamięcią 4 GB oraz dyskiem 1 TB można mieć już za około 2000 zł.
Często kupowane są także podstawowe modele serwerów do montażu w szafach stelażowych. Kosztują około 3000 zł.
Niektóre firmy stawiają na rozwój, korzystając z technologii blade (serwery kasetowe). Takie urządzenia są już jednak znacznie droższe.