Kanadyjska firma od dłuższego czasu traci udziały rynkowe. Według firmy analitycznej IDC udział BlackBerry w rynku smartfonów wynosił w drugim kwartale 2013 roku 2,9 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 4,9 proc. W tej sytuacji informacja, że kanadyjski fundusz inwestycyjny Fairfax Financial Holding, który posiada 10 procent akcji Research In Motion (RIM) - producenta BlackBerry - złożył ofertę wykupu pozostałych 90 procent walorów po 9 dolarów za akcję, nie była specjalnym zaskoczeniem.
Zaproponowana cena daje w sumie kwotę 4,7 mld dolarów za całą transakcję. Niewiele w porównaniu z 83 mld dolarów, tj. giełdową kapitalizacją spółki w czerwcu 2008 r. Całkiem sporo, biorąc pod uwagę obecną sytuację firmy, która ogłosiła straty za drugi kwartał tego roku w wysokości prawie miliarda dolarów i zwolnienie 40 proc. pracowników (ok. 4,5 tys. osób). Charakterystyczne zresztą, że w poprzedni poniedziałek, po informacji o planach Fairfax Financial, cena akcji producenta smartfonów lekko wzrosła do 8,82 dol., ale nie dobiła do 9 dolarów.Fairfax Financial wcześniej kupował akcje BlackBerry po średnio 17 dolarów.
Czy fundusz ostatecznie wykupi BlackBerry będzie wiadomo 4 listopada. Do tego czasu także inni chętni mogą składać swoje oferty. Jasne jest jednak, że kanadyjskiemu funduszowi będzie łatwiej przejąć kontrolę nad BlackBerry niż np. któremuś z chińskich producentów sprzętu mobilnego. Na to bowiem niekoniecznie chciałby się zgodzić kanadyjski rząd.
Pozostaje pytanie, co po przejęciu zostanie z BlackBerry, w jakim kierunku pójdzie restrukturyzacja firmy. W przypadku niedawnej akwizycji Nokii przez Microsoft, wszystko było jasne. Gigant z Redmond, walcząc o przyszłość, musi za wszelką cenę umacniać się w segmencie mobilnym, w czym zasoby fińskiej firmy mogą mu być bardzo pomocne.
Według rynkowych analityków dziś największa wartością RIM są zasoby gotówkowe w wysokości 2,6 mld dol. na koniec ostatniego kwartału (choć firma uszczupliła je aż o 500 mln dol.) i patenty, których wartość szacowana jest na 2 mld dol. Przy czym w wielu przypadkach BlacBerry jest właścicielem patentów wspólnie z innymi firmam, takimi jak Apple, czy Microsoft. Za bezwartościowy uważany jest natomiast najnowszy mobilnym system operacyjny BlacBerry.