- Obecnie w zasięgu wybudowanej w ramach porozumienia z UKE sieci w Warszawie jest ponad 140 tys. gospodarstw domowych. To zasięg sieci dosyłowej, a więc w celu uzyskania możliwości świadczenia usług konieczne jest jeszcze okablowanie budynków. Ten proces postępuje stopniowo w zależności od potwierdzonego zainteresowania nowoczesnymi usługami z wykorzystaniem technologii FTTH, jak również możliwości prowadzenia prac w budynkach - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
- Niestety administratorzy nie zawsze zgadzają się na prace, które są niezbędne do ułożenia nowoczesnej infrastruktury w już zamieszkałych budynkach - dodaje.
- W tym roku spodziewamy się okablowania kilkudziesięciu tysięcy kolejnych mieszkań, w tym również nowobudowanych. Nad planami na kolejne lata jeszcze pracujemy w oczekiwaniu na to, co przyniesie analiza rynku, która ma zostać przeprowadzona przez UKE jeszcze w tym roku - informuje Jabczyński.
Zapewnia przy tym, że według Orange Polska technologia oparta o technikę światłowodową do mieszkań jest przyszłością, czego dowodzą nie tylko założenia strategii Europa 2020 i cele Europejskiej Agendy Cyfrowej (do 2020 roku wszyscy w zasięgu 30 Mb/s, a połowa użytkowników z przepływnością 100Mb/s).
- Wzrost ruchu na łączach abonenckich wymusi stosowanie technologii gwarantujących swobodę korzystania praktycznie bez ograniczeń pasma. Możemy powiedzieć, że rozpoczęła się rewolucja technologiczna na miarę elektryfikacji, tyle że zamiast kabli elektrycznych kładziemy kable światłowodowe. Za kilkanaście lat światłowód do domu stanie się takim standardem, jak dzisiaj infrastruktura dla innych mediów (woda, prąd, kanalizacja, gaz) - mówi Wojciech Jabczyński.