Nawet wysoka liczba użytkowników nie gwarantuje przetrwania marki Zmiana nie oznacza likwidacji zdecydowanego lidera rynku ogłoszeń lokalnych. Krajową markę zastąpi bowiem globalny znak OLX. Internauci powinni się przyzwyczaić do tego typu zmian. – Grupa Naspers zdecydowała o ujednoliceniu marek swoich serwisów ogłoszeniowych na OLX, dlatego dzieje się to też w Polsce – wyjaśnia Marcin Urbańczyk, dyrektor zarządzający Tablica.pl. Naspers to koncern z RPA, do którego w Polsce należą m.in. serwisy Allegro, Gadu-Gadu czy Bankier.pl. OLX to jeden z głównych brandów grupy. Jest obecny już w 107 krajach. Podobnie jak w Polsce rebranding lokalnych serwisów ogłoszeniowych nastąpi w Kazachstanie, Bułgarii, na Węgrzech czy Białorusi. Zmiany dotyczą tylko nazwy, inne funkcje pozostają bez zmian.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1239133-Tablicapl-znika-z-internetu.html (dostep płatny)
Serwisy z cyfrową muzyką podbijają polski rynek
Magdalena Lemańska
W ubiegłym roku wpływy ze sprzedaży muzyki w różnych cyfrowych postaciach ?były aż o 45 proc. wyższe niż rok wcześniej. Gros tych pieniędzy płynie do serwisów streamingowych. W całej ubiegłorocznej puli wydatków na cyfrową muzykę przychody z reklam i opłat od użytkowników takich serwisów, jak Spotify, WiMP, Deezer czy Muzo, stanowiły już ponad 70 proc. (zob. wykres), przy czym wpływy z reklam emitowanych słuchaczom darmowych wersji serwisów streamingowych przewyższały przychody z abonamentów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1239123-Serwisy-z-cyfrowa-muzyka-podbijaja-polski-rynek.html (dostęp płatny)
Czy Samsung jest w punkcie zwrotnym swojej historii
Tomasz Świderek
Ostatnie dwa kwartały nie były najlepsze dla koreańskiego koncernu, światowego lidera na rynku produkcji telefonów komórkowych i smartfonów. Ci, którzy interesują się historią dostawców komórek, nie wykluczają, że Samsung znalazł się w punkcie zwrotnym swojej historii, tak jak Nokia w 2009 roku, kanadyjskie BlackBerry w 2010 roku i tajwańskie HTC w 2011 roku.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1239139-Czy-Samsung-jest-w-punkcie-zwrotnym-swojej-historii.html (dostęp płatny)
MSP mogą przebierać w aplikacjach w chmurze
Polski rynek chmurowy szybko rośnie. Firmy przekonały się do tego modelu korzystania z IT Linią produktową nexo InsERT rzuca wyzwanie innym producentom rozwiązań IT?dla małych i średnich firm. Firmy z sektora MSP, w tym mikroprzedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają działalność i muszą kupić stosowne oprogramowanie, stają przed trudnym wyborem. Paleta produktów dla tego typu klientów (tzw. pudełkowych, bo zazwyczaj mieszczą się na jednej płycie CD) jest bogata. Mają te same funkcjonalności. Tak naprawdę różnią się jedynie niewielkimi szczegółami (głównie grafiką) bo przecież potrzeby kupujących, które mają zaspokajać, są te same.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1239093-MSP-moga-przebierac-w-aplikacjach-w-chmurze.html (dostęp płatny)
Kto zapłaci za komputerowe piractwo
Arkadiusz Jaraszek
Uzyskiwanie cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej jest przestępstwem. Grozi za nie od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawca musi się też liczyć z utratą firmowego sprzętu, na którym był on zainstalowany. Konieczność zapłaty wysokich odszkodowań, to niejedyne sankcje, jakie czekają przedsiębiorców korzystających z nielegalnego oprogramowania. Właściciele firm używających pirackich programów mogą zostać też pozbawieni sprzętu komputerowego i zostać skazani za przestępstwo.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1239014-Kto-zaplaci-za-komputerowe-piractwo.html (dostęp płatny)
Adwokaci też korzystają z maili i esemesów
Korzystanie z technik śledczych do niedawna było domeną policji i prokuratury, a także ABW czy CBŚ. Teraz coraz częściej po tzw. dowody elektroniczne sięgają adwokaci - mówi Mariusz ?Paplaczyk?, adwokat.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1239106-Adwokaci-tez-korzystaja-z-maili-i-esemesow%