W czołówce zestawienia wyników osiągniętych przez ostatnie siedem lat zdecydowanie dominują fundusze papierów dłużnych. Najlepsze z nich zarobiły ponad 60 proc., a więc średnio około 9 proc. rocznie.
Równie dobrze wypadły fundusze operujące na rynkach zagranicznych. Natomiast fatalne wyniki w długim okresie notują fundusze akcji, dynamiczne, aktywnego inwestowania. Na przykład PZU Życie Akcji stracił w tym okresie prawie 37 proc., Compensa Aktywnego Inwestowania ponad 37 proc., a MetLife Akcji ok. 48 proc. (wyniki wszystkich funduszy podajemy w wydaniu internetowym).
Teraz akcje
W 2014 r. bardzo dobre wyniki miały fundusze zagraniczne. Na polskiej giełdzie dominowała stagnacja. WIG zmieniał się nieznacznie. Dlatego rezultaty wypracowane przez fundusze akcyjne są słabe. Dominują kilkuprocentowe straty.
Zdaniem Rocha Pietronia, dyrektora zarządzającego i doradcy inwestycyjnego TFI PZU, obecnie to raczej akcje są atrakcyjną inwestycją w porównaniu z obligacjami. Wynika to głównie z wysokiej stopy dywidendy w stosunku do oprocentowania obligacji oraz oczekiwań co do wzrostu PKB, co powinno przełożyć się na polepszenie wyników spółek w kolejnych okresach.
Przykładowo w Polsce stopa dywidendy dla WIG20 na 2015 rok wynosi ok. 4,5 proc., przy oprocentowaniu obligacji dziesięcioletnich na poziomie 2,5 proc. Ponadto wyceny małych i średnich spółek wydają się bardzo atrakcyjne i mają szansę na wzrost w tym roku.