Pod naciskiem związków zawodowych rząd wycofał się co prawda z likwidacji kopalń, ale w najbliższym czasie w kilku zakładach Kompanii Węglowej ruszą programy dobrowolnych odejść. Będą mogli z nich skorzystać m.in. pracownicy administracji i przeróbki mechanicznej węgla.
Możliwe, że po podobne rozwiązanie sięgnie Katowicki Holding Węglowy, który rozważa wygaszenie najbardziej nierentownego zakładu.
To oznacza, że ze spółek węglowych może odejść nawet kilka tysięcy pracowników. Dlatego rząd przygotowuje pakiet pomocowy dla Śląska i Małopolski, gdzie zlokalizowane są kopalnie.
1. Rozszerzenie strefy i lokalne parki przemysłowe
Przygotowany w resorcie gospodarki projekt oparty jest na aktywizacji gospodarczej terenów zlokalizowanych wzdłuż czterech dróg ekspresowych S69, S1, A1 oraz tzw. Drogowej Trasy Średnicowej. Miałyby one zostać włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która będzie koordynować tworzenie lokalnych parków przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich firm.
– To dobry kierunek, ale wiele zależy od tego, jak ten proces zostanie przeprowadzony – komentuje Tomasz Chmal, ekspert rynku energetycznego. W jego ocenie największy wpływ na kształt projektu powinny mieć samorządy, które najlepiej znają potrzeby lokalnego rynku.