Obecny pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego miałby zastąpić Włodzimierza Karpińskiego, który podał się w tym tygodniu do dymisji wraz z innymi członkami Rady Ministrów.

Wśród prawdopodobnych kandydatów na szefa MSP media wymieniały także Zdzisława Gawlika, obecnego wiceministra tego resortu. Jednak według naszego źródła w opinii premier Ewy Kopacz lepszym kandydatem byłby Kowalczyk choćby dlatego, że w odróżnieniu od Gawlika jego nazwisko nie pojawia się w kontekście „afery taśmowej".

Wszystkie dymisje w rządzie związane były bowiem - jak tłumaczyła premier Kopacz - z tzw. aferą podsłuchową, podczas której nagrano rozmowy członków rządu i przedstawicieli świata biznesu w dwóch warszawskich restauracjach. Wraz z Karpińskim z funkcji w rządzie musieli zrezygnować ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, a także wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski i gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera zrezygnował Jacek Rostowski, a decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka sejmu podjął Radosław Sikorski.

Jak się dowiedzieliśmy Bartosza Arłukowicza w resorcie zdrowia może zastąpić Tadeusz Aziewicz, a Andrzeja Biernata w resorcie sportu – Sławomir Nitras.

- Te wszystkie nazwiska przewijają się w rozmowach dotyczących kandydatów na szefów poszczególnych resortów – potwierdza w rozmowie z nami jeden z polityków PO. Zaznacza jednak, ze ostateczną decyzję premier podejmie dopiero w przyszłym tygodniu.