Firm węgierskich jest w tegorocznej edycji 71, rumuńskich 61, a czeskich 60. Pozostałe kraje mogą już liczyć na mniejszą reprezentację. Najskromniej wypadają Łotwa z siedmioma i Serbia z dziesięcioma firmami.
Ścisła czołówka zestawienia od lat zmienia się bardzo nieznacznie, w czołowej dziesiątce przesunięcia są niewielkie. Pierwsza zmiana jest dopiero na pozycji piątej, na którą – o dwa oczka w górę – awansował słowacki oddział koncernu Volkswagen. Jedyną nową firma w czołowej dziesiątce jest czeski Alpiq Energy po awansie o jedno oczko. Z kolei z tego grona wypadła polska grupa handlowa Eurocash, która obniżyła notowania o trzy pozycje i teraz jest na 12. miejscu.
Jarosław Jaworski, prezes Coface
Tegoroczny ranking Top 500 CEE 2019 to już 14. zestawienie największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej przygotowane przez Coface i publikowane w Polsce. Kolejny raz lista trafia do rąk czytelników za pośrednictwem dziennika „Rzeczpospolita", z którym partnerstwo gwarantuje najlepsze zwieńczenie ciężkiej pracy zespołów Coface w różnych krajach naszego regionu Europy. Dzięki ogłoszeniu wyników podczas wczorajszego wieczoru w Salonie „Rzeczpospolitej" na Forum Ekonomicznym w Krynicy, ranking trafił w miejsce, które co roku jest sercem dyskusji o sytuacji regionu CEE. Od 14 lat dane do zestawienia są pozyskiwane i weryfikowane przez ekspertów Coface bezpośrednio w 12 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie listy są łączone i wyłaniamy 500 przedsiębiorstw i grup kapitałowych, które zanotowały najwyższe obroty w danym roku w ujęciu bezwzględnym. W opracowaniu analizujemy także strukturę sektorową, zmiany rentowności i zatrudnienia oraz kondycję rynków, na których działają. Utrzymująca się w 2018 r. w regionie CEE dobra koniunktura, pomimo nieznacznego osłabienia tempa wzrostu, pozwoliła przedsiębiorstwom z listy Top 500 zwiększyć obroty o 9,6 proc. Polska ponownie jest najsilniej reprezentowana w rankingu, do którego trafiło 175 firm z naszego kraju (czyli 35 proc.). Czołowa dziesiątka polskich firm mieści się w samym topie zestawienia, do miejsca 25. Zapraszam Państwa do zapoznania się z listą TOP 500 CEE oraz wartościowymi komentarzami ekspertów, publikowanymi w tym dodatku oraz na rp.pl. Gratuluję firmom zakwalifikowanym do rankingu i dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego prestiżowego zestawienia, zarówno po stronie Coface jak i „Rzeczpospolitej".
Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN
Jesteśmy zdeterminowani, by maksymalnie wykorzystać potencjał PKN ORLEN, wzmacniając tym samym polską gospodarkę. Dlatego podejmujemy decyzje biznesowe, które wpłyną na rozwój spółki w kolejnych dekadach. Priorytetem jest szybkie sfinalizowanie procesu przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS i dalsza dywersyfikacja dostaw ropy, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju. Bardzo dobra kondycja finansowa spółki pozwala nam kontynuować strategiczne inwestycje, m.in. Program Rozwoju Petrochemii, rozbudowę zdolności produkcyjnych ANWIL-u, budowę instalacji do produkcji ekologicznego glikolu w ORLEN Południe, a także ekspansję na zagraniczne rynki.
Henryk Baranowski, prezes PGE
Nadrzędnym celem Grupy PGE jest pełnienie kluczowej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jako polski lider w produkcji energii elektrycznej i ciepła PGE chce być także inicjatorem zmian w całym sektorze. Obecnie do kluczowych projektów realizowanych przez Grupę należą inwestycje w nowe bloki gazowe, farmy wiatrowe na morzu i lądzie, fotowoltaika i elektromobilność. W obszarze zainteresowania PGE znajdują się także działania wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego.