Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, przedłożony przez ministra sportu i turystyki. Projekt trafi teraz do Sejmu.
Przewiduje on zwiększenie bezpieczeństwa klientów korzystających nie tylko z tradycyjnych biur podróży, ale także kupujących za pośrednictwem internetu, indywidualne pakiety wakacyjne.
Takie same zasady dla wszystkich
Ustawa wprowadza do polskiego prawa dyrektywę w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych oraz rozwiązania poprawiające system zabezpieczeń podróżnych przed skutkami niewypłacalności organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Jak zaznacza rząd, zmiany są konieczne, bo usługi turystyczne oferowane przez internet i realizowane na potrzeby konkretnego klienta (indywidualizacja imprez turystycznych, łączenie różnych usług turystycznych, czyli tzw. dynamiczne pakietowanie) nie są obecnie uregulowane prawnie.
Kształt nowych przepisów w dużej mierze określa unijna dyrektywa, która należy do aktów prawnych tzw. pełnej harmonizacji. Oznacza to, że niemożliwe jest dowolne kształtowanie przepisów na poziomie krajowym, celem jest bowiem stworzenie spójnych i jednolitych rozwiązań dla wszystkich podmiotów na rynku usług turystycznych w Unii Europejskiej.
W projekcie ustawy określono warunki oferowania, sprzedaży i realizacji imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych w Polsce i za granicą, jeżeli umowy z podróżnymi zawierane są przez przedsiębiorców mających siedzibę w Polsce. Ustawa reguluje także zasady funkcjonowania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Jednocześnie wyłącza spod swojego działania wyjazdy oferowane, zamawiane i realizowane okazjonalnie, niekomercyjnie, dla ograniczonej grupy podróżnych. Podobnie ustawą nie będą objęte podróże służbowe organizowane na podstawie „umowy generalnej".