Martwe delfiny w wodach dopływu Amazonki. "Gotują się" w jeziorze?

120 martwych delfinów rzecznych, występujących w słodkich wodach Amazonki, znaleziono w dopływie Amazonki w ciągu ostatniego tygodnia. Eksperci wskazują na prawdopodobną przyczynę wymierania tych zagrożonych wyginięciem delfinów.

Publikacja: 03.10.2023 05:25

Co najmniej 120 martwych delfinów znaleziono w wodach jeziora utworzonego przez dopływ Amazonki

Co najmniej 120 martwych delfinów znaleziono w wodach jeziora utworzonego przez dopływ Amazonki

Foto: PAP/EPA

Według ekspertów do wymierania słodkowodnych delfinów, z których wiele ma charakterystyczną, różową barwę, prawdopodobnie przyczynia się susza i fala upałów.

Temperatura w jeziorze, w którym wymierają delfiny, o 10 stopni wyższa od średniej

Niski poziom wód w rzekach związany z suszą doprowadził do podniesienia się temperatury wody do poziomu, który jest groźny dla delfinów słodkowodnych - uważają badacze.

Jak zauważa Reuters w ostatnim czasie w dopływach Amazonki zaczęły ginąć tysiące ryb, w związku ze zbyt małym natlenieniem wody.

Występujące w Amazonce delfiny rzeczne spotykane są jedynie w rzekach Ameryki Południowej i są jednym z nielicznych gatunków delfinów słodkowodnych, które można jeszcze spotkać w świecie. Ich długi cykl reprodukcyjny sprawia, że są one zagrożone wyginięciem.

Czytaj więcej

Odkrycie dziwnych organizmów głębinowych

W poniedziałek, jak relacjonuje Reuters, trwało wydobywanie martwych ssaków z wody i autopsje szczątek mające pozwolić na ustalenie przyczyny wymierania.

Naukowcy nie mają jeszcze pewności, czy wzrost śmiertelności delfinów jest na pewno spowodowany suszą i falą upałów. Badają też inne hipotezy, takie jak infekcja bakteryjna, która mogła zabić delfiny w wodach jeziora utworzonego przez rzekę Tefé, wpływającą do Amazonki.

Co najmniej 70 martwych delfinów znaleziono w czwartek, gdy temperatura wody w jeziorze Tefé osiągnęła poziom 39 stopni Celsjusza, ponad 10 stopni Celsjusza więcej niż wynosi średnia dla tej pory roku.

39 C

Tyle stopni miała w czwartek temperatura w jeziorze Tefé, w którym znaleziono tego dnia 70 martwych delfinów

Temperatura wody w kolejnych dniach spadła, ale w niedzielę znów wynosiła 37 stopni Celsjusza.

80 proc. martwych delfinów to różowe delfiny "botos"

Ekolodzy alarmują, że tak wysoka temperatura jeziora jest wynikiem zmian klimatycznych, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów czy susze i wydłużają ich trwanie. Reuters zastrzega jednak, że do obecnej suszy w rejonie Amazonki mogły przyczynić się również inne niż globalne ocieplenie czynniki - np. zjawisko określane jako El Nino.

Spośród 120 martwych delfinów 80 proc. stanowią różowe delfiny, nazywane w Brazylii "botos". Według Miriam Marmontel, badaczki z instytutu Mamiraua, może to oznaczać, że wymarło 10 proc. populacji tych delfinów w jeziorze Tefé.

Zarówno delfiny "boto" jak i szare delfiny rzeczne, określane jako "tucuxi", znajdują się na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Według ekspertów do wymierania słodkowodnych delfinów, z których wiele ma charakterystyczną, różową barwę, prawdopodobnie przyczynia się susza i fala upałów.

Temperatura w jeziorze, w którym wymierają delfiny, o 10 stopni wyższa od średniej

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekologia
Rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów? Wrzesień był rekordowy
Ekologia
Naukowcy: Ziemia przestaje być miejscem przyjaznym dla ludzi
Ekologia
Bahrajn rozpoczyna budowę wałów na wybrzeżu. Kraj broni się przed morzem
Ekologia
Nowe informacje o Odrze. Z rzeki wyłowiono ponad tonę śniętych ryb
Ekologia
Przy granicy w Odrze zauważono śnięte ryby. Minister Anna Moskwa reaguje
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?