USA i Ukraina podpisały "historyczną umowę". Krok w stronę NATO (WIDEO)

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali 10-letnią umowę dwustronną dotyczącą bezpieczeństwa, której celem jest wzmocnienie potencjału obronnego Ukrainy wobec rosyjskiej agresji i przybliżenie Ukrainy do członkostwa w NATO.

Publikacja: 14.06.2024 05:13

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden

Foto: REUTERS/Alessandro Garofalo

Porozumienie, podpisane na marginesie szczytu G7 we Włoszech, ma zobowiązać kolejne administracje USA do wspierania Ukrainy, nawet w przypadku, gdy w listopadzie wybory prezydenckie wygra Donald Trump — podkreślają przedstawiciele amerykańskiej administracji.

Joe Biden do Władimira Putina: Nie możesz nas przeczekać

- Naszym celem jest wzmocnienie potencjału obronnego i odstraszania Ukrainy w długim okresie — powiedział Biden na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim.

Prezydent USA mówił, że komunikat przywódców państw G7 dla prezydenta Rosji Władimira Putina brzmi: „Nie możesz nas przeczekać. Nie możesz nas podzielić”. Przywódcy najbogatszych państw świata porozumieli się w sprawie przekazania Ukrainie wartej 50 mld dolarów pożyczki, środki na którą pochodzą z zysków od zamrożonych na Zachodzie aktywów Rosji.

Zawarta przez USA i Ukrainę umowa stwarza ramy do długoterminowych działań mających na celu modernizację ukraińskich sił zbrojnych i ma być krokiem w stronę członkostwa Ukrainy w NATO — wynika z jej treści.

Czytaj więcej

Historyczna wizyta papieża na szczycie G7. Spotka się z Zełenskim i będzie mówił o AI

Zełenski nazwał porozumienie „historycznym” dodając, że jest ono „pomostem” prowadzącym ostatecznie do członkostwa jego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. - To jest porozumienie ws. bezpieczeństwa i w związku z tym w sprawie ochrony ludzkiego życia — podkreślił.

Ukraina od dawna stara się o członkostwo w NATO, ale dopóki trwa wojna z Rosją uzyskanie takiego członkostwa jest mało prawdopodobne, ponieważ oznaczałoby ono de facto wciągnięcie w wojnę Sojuszu.

Co znalazło się w dwustronnej umowie zawartej między USA a Ukrainą?

Podpisana przez Ukrainę z USA umowa stanowi, że w przypadku zbrojnego ataku lub groźby takiego ataku na Ukrainę, przedstawiciele administracji USA i Ukrainy spotkają się w ciągu 24 godzin, by omówić reakcję na atak lub groźbę ataku i określić jakiego wsparcia w zakresie obronności potrzebuje Ukraina.

Jeśli społeczeństwa będą po naszej stronie, każdy przywódca będzie z nami w tych zmaganiach o wolność

Wołodymyr Zełenski, prezydent USA

Umowa potwierdza też wsparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. W dokumencie znalazły się również zapisy mówiące o planach rozwoju ukraińskiego przemysłu obronnego i powiększeniu ukraińskiej armii.

Ukraina potrzebuje „znaczącej” siły wojskowej i inwestycji w swoją bazę przemysłu obronnego w zgodzie ze standardami NATO — czytamy w umowie.

Umowa stwarza też podstawę do wymiany informacji wywiadowczych między USA a Ukrainą, prowadzenie wspólnych szkoleń wojskowych oraz ćwiczeń sił połączonych.

Zełenski pytany na konferencji o to co stanie się ze wsparciem dla Ukrainy w przypadku zmiany przywództwa m.in. w USA odparł, że społeczeństwa stoją po stronie Ukrainy, ponieważ podzielają wartości, których ona broni i solidaryzują się z ukraińskim narodem.

- Jeśli społeczeństwa będą po naszej stronie, każdy przywódca będzie z nami w tych zmaganiach o wolność - zapewnił.

Porozumienie, podpisane na marginesie szczytu G7 we Włoszech, ma zobowiązać kolejne administracje USA do wspierania Ukrainy, nawet w przypadku, gdy w listopadzie wybory prezydenckie wygra Donald Trump — podkreślają przedstawiciele amerykańskiej administracji.

Joe Biden do Władimira Putina: Nie możesz nas przeczekać

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla