Premier urażony słowami Joe Bidena. Chodzi o wujka prezydenta USA, który "mógł zostać zjedzony"

Premier Papui Nowej Gwinei, James Marape, wydał oświadczenie w związku z wypowiedzią prezydenta Joe Bidena na temat jego wujka, który zaginął w czasie II wojny światowej.

Publikacja: 22.04.2024 05:43

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Marape oświadczył, że jego kraj nie zasługuje na łatkę „kanibali” i wezwał USA, by uprzątnęły pozostałości po II wojnie światowej, które zaśmiecają Pacyfik.

Premier Papui Nowej Gwinei do USA: Posprzątajcie po II wojnie światowej

Biden „wydaje się sugerować, że jego wujek został zjedzony przez kanibali, po tym jak jego samolot został zestrzelony nad Papuą Nową Gwineą w czasie II wojny światowej” - czytamy w oświadczeniu kancelarii premiera Papui Nowej Gwinei wydanym w niedzielę.

„Uwaga prezydenta Bidena mogła być przejęzyczeniem, jednak nasz kraj nie zasługuje, by otrzymywać taką łatkę” - czytamy w oświadczeniu premiera Marape.

Czytaj więcej

Papua Nowa-Gwinea: Wojna plemion. Zginęło co najmniej 26 osób

"Wzywam prezydenta Bidena, by Biały Dom zajął się sprawą usunięcia pozostałości po II wojnie światowej (...)" - głosi również oświadczenie.

W ubiegłym roku USA podpisały umowę o współpracy w zakresie obronności z Papuą Nową Gwineą w ramach rywalizacji z Chinami o wpływie w rejonie Pacyfiku. Chiny mają podobną umowę z pobliskimi Wyspami Salomona.

Papua Nowa Gwinea i Wyspy Salomona są pełne wraków samolotów oraz niewypałów z okresu II wojny światowej, a u ich wybrzeży znajdują się wraki statków

Szef MSZ Chin, Wang Yi, spotkał się w niedzielę z premierem Marape w stolicy Papui Nowej Gwinei, Port Moresby. Rozmowy dotyczyły budowy bliższych więzi gospodarczych między obydwoma państwami.

Wujek Joe Bidena zginął w katastrofie samolotu w maju 1944 roku

Biden opowiadał już w przeszłości o swoim wujku, który zginął w maju 1944 roku, po tym jak jego samolot rozbił się w rejonie Papui Nowej Gwinei.

Jednak w ubiegłym tygodniu Biden zasugerował, że jego wujek mógł paść ofiarą kanibali po katastrofie jego samolotu.

Marape, w kontekście II wojny światowej mówi, że jego kraj został „niepotrzebnie wciągnięty w konflikt”, który nie był jej wojną.

Zarówno Papua Nowa Gwinea, jak i Wyspy Salomona są - jak twierdzi Marape — pełne wraków samolotów oraz niewypałów z okresu II wojny światowej, a u ich wybrzeży znajdują się wraki statków. 

Marape oświadczył, że jego kraj nie zasługuje na łatkę „kanibali” i wezwał USA, by uprzątnęły pozostałości po II wojnie światowej, które zaśmiecają Pacyfik.

Premier Papui Nowej Gwinei do USA: Posprzątajcie po II wojnie światowej

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Dyplomacja
Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON
Dyplomacja
Ministerstwo Obrony Rosji proponuje zmianę granicy morskiej kraju. Komentarz Kremla