Chińskie balony po raz pierwszy przeleciały bezpośrednio nad Tajwanem

Trzy chińskie balony przeleciały we wtorek nad Tajwanem, w pobliżu ważnej bazy Sił Powietrznych tego kraju - informuje tajwański resort obrony.

Publikacja: 03.01.2024 05:11

Jeden z balonów przeleciał blisko bazy Sił Powietrznych Tajwanu Ching Chuan Kang

Jeden z balonów przeleciał blisko bazy Sił Powietrznych Tajwanu Ching Chuan Kang

Foto: PAP/EPA

Strona tajwańska po raz pierwszy informuje o przelocie balonów z Chin bezpośrednio nad Tajwanem. Od grudnia resort obrony Tajwanu sygnalizuje, że chińskie balony zaczęły pojawiać się nad Cieśniną Tajwańską.

Chiński balon został w 2023 roku zestrzelony u wybrzeży USA

O możliwym użyciu balonów do celów szpiegowskich przez Chiny stało się głośno w lutym 2023 roku, gdy prezydent USA, Joe Biden, nakazał zestrzelenie chińskiego balonu, który przez kilka dni znajdował się nad terytorium USA, nad Oceanem Atlantyckim, u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zestrzelenie balonu, który — według strony chińskiej — był balonem meteorologicznym, wywołało kryzys w relacjach dyplomatycznych Chin z USA. Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, w ostatniej chwili odwołał wówczas planowaną wizytę w Chinach.

Władze Tajwanu w ostatnich tygodniach uważnie monitorują działania Chin dotyczące wyspy, w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, które odbędą się na Tajwanie 13 stycznia.

Czytaj więcej

Xi Jinping zapowiada "nieuchronne zjednoczenie" Chin z Tajwanem

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Po raz pierwszy balony z Chin przeleciały nad Tajwanem

Ministerstwo Obrony Tajwanu od grudnia kilka razy informowało o balonach przelatujących nad Cieśniną Tajwańską. Jednak w środę, w swoim codziennym raporcie, resort po raz pierwszy poinformował o tym, że z czterech balonów, które przeleciały nad Cieśniną Tajwańską, trzy przeleciały nad centralną częścią Tajwanu.

Chińskie samoloty wojskowe często pojawiają się w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (AIDZ), a chińskie okręty biorą udział w ćwiczeniach w pobliżu wyspy

Jeden z balonów przeleciał w odległości 194 km od bazy Ching Chuan Kang, ważnej bazy tajwańskich Sił Powietrznych.

Ministerstwo Obrony Tajwanu odmówiło komentarza w kwestii tego czy balony, które przeleciały nad wyspą były balonami meteorologicznymi, czy też mogły być wykorzystane „do innych celów”.

Resort podkreślił, że „uważnie monitoruje i odpowiednio reaguje” na przelot balonów, a także „zbiera informację o trasach ich przelotów do analiz”.

W ciągu ostatnich czterech lat Chiny znacznie zwiększyły militarną aktywność w rejonie Tajwanu. Chińskie samoloty wojskowe często pojawiają się w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (AIDZ), a chińskie okręty biorą udział w ćwiczeniach w pobliżu wyspy. Okręty z Chin regularnie pojawiają się też na wodach Cieśniny Tajwańskiej, często przekraczając tzw. linię mediany — linię nieformalnie dzielącą wody Cieśniny na część „chińską” i „tajwańską”.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"