Recep Tayyip Erdogan zmienia plany i nie odwiedzi Izraela. Mówi, że Hamas to nie terroryści

- Planowaliśmy wyjazd do Izraela, ale został odwołany, nie pojedziemy - oświadczył prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, w czasie spotkania z frakcją parlamentarną rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Publikacja: 25.10.2023 12:45

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

Erdogan stwierdził, że "Izrael może postrzegać Hamas jako organizację terrorystyczną, podobnie jak Zachód" ale - jak dodał - Hamas "nie jest organizacją terrorystyczną".

Recep Tayyip Erdogan o Hamasie: To mudżahedini, którzy bronią swojej ziemi

- To mudżahedini broniący swojej ziemi - stwierdził Erdogan, za co otrzymał owację na stojąco.

Erdogan podkreślił też, że w związku z "nieludzką wojną" jaką prowadzi Izrael z Hamasem, odwołuje planowaną wizytę w Izraelu.

- Kiedy mocarstwa, na których dziś (w Izraelu) polegają, jutro odejdą, pierwszym miejscem, na które Izraelczycy będą spoglądać po zaufanie i litość będzie Turcja, tak jak 500 lat temu - mówił też Erdogan.

Czytaj więcej

Hezbollah debatował z Hamasem i Islamskim Dżihadem jak wygrać z Izraelem

- Wzywam wszystkie kraje zachowujące rozsądek i sumienie, by wywierały presję na rząd Netanjahu, aby Izrael wrócił do przytomności. Tym razem, spodziewamy się co najmniej aktywnego wypełnienia misji przez Organizację Współpracy Islamskiej, celem założenia której była obrona Jerozolimy i sprawy palestyńskiej - apelował prezydent Turcji.

Branie na cel naszych palestyńskich braci, w tym dzieci, pacjentów (szpitali) i seniorów, nawet w szkołach, szpitalach i meczetach, to zbrodnia przeciw ludzkości

Hakan Fidan, szef MSZ Turcji

Erdogan mówił też o "zasmucającej niemocy ONZ". - Nikt nie traktuje poważnie organizacji, która lekceważy brutalne zabijanie dzieci - stwierdził.

Szef MSZ Turcji oskarża Izrael o zbrodnie przeciw ludzkości

Tymczasem szef MSZ Turcji, Hakan Fidan, występując w Katarze oskarżył Izrael o "dopuszczenie się zbrodni przeciwko ludzkości" w czasie działań w Strefie Gazy.

- Branie na cel naszych palestyńskich braci, w tym dzieci, pacjentów (szpitali) i seniorów, nawet w szkołach, szpitalach i meczetach, to zbrodnia przeciw ludzkości - powiedział Fidan.

Izrael od 7 października, czyli od czasu zaskakującego ataku Hamasu na terytorium Izraela, prowadzi ataki odwetowe na Strefę Gazy, w których zginęło jak dotąd co najmniej 5 791 Palestyńczyków, w tym 2 360 dzieci, jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy.

Erdogan stwierdził, że "Izrael może postrzegać Hamas jako organizację terrorystyczną, podobnie jak Zachód" ale - jak dodał - Hamas "nie jest organizacją terrorystyczną".

Recep Tayyip Erdogan o Hamasie: To mudżahedini, którzy bronią swojej ziemi

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Węgry: Partia rządząca chce, by rząd sprzeciwił się dyskusji o Ukrainie w UE
Dyplomacja
Kraj w Afryce chce zakazać handlu używaną odzieżą. "Zdejmuje się ją z martwych"
Dyplomacja
Władimir Putin ubolewa z powodu popsutych stosunków z Niemcami. Poskarżył się ambasadorom
Dyplomacja
Viktor Elbling, ambasador Niemiec w Warszawie: Nie wrócimy do relacji sprzed 2015 roku
Dyplomacja
Referendum w Wenezueli: 95 proc. poparło roszczenia terytorialne wobec Gujany
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?