Recep Tayyip Erdogan zmienia plany i nie odwiedzi Izraela. Mówi, że Hamas to nie terroryści

- Planowaliśmy wyjazd do Izraela, ale został odwołany, nie pojedziemy - oświadczył prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, w czasie spotkania z frakcją parlamentarną rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Publikacja: 25.10.2023 12:45

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

Erdogan stwierdził, że "Izrael może postrzegać Hamas jako organizację terrorystyczną, podobnie jak Zachód" ale - jak dodał - Hamas "nie jest organizacją terrorystyczną".

Recep Tayyip Erdogan o Hamasie: To mudżahedini, którzy bronią swojej ziemi

- To mudżahedini broniący swojej ziemi - stwierdził Erdogan, za co otrzymał owację na stojąco.

Erdogan podkreślił też, że w związku z "nieludzką wojną" jaką prowadzi Izrael z Hamasem, odwołuje planowaną wizytę w Izraelu.

- Kiedy mocarstwa, na których dziś (w Izraelu) polegają, jutro odejdą, pierwszym miejscem, na które Izraelczycy będą spoglądać po zaufanie i litość będzie Turcja, tak jak 500 lat temu - mówił też Erdogan.

Czytaj więcej

Hezbollah debatował z Hamasem i Islamskim Dżihadem jak wygrać z Izraelem

- Wzywam wszystkie kraje zachowujące rozsądek i sumienie, by wywierały presję na rząd Netanjahu, aby Izrael wrócił do przytomności. Tym razem, spodziewamy się co najmniej aktywnego wypełnienia misji przez Organizację Współpracy Islamskiej, celem założenia której była obrona Jerozolimy i sprawy palestyńskiej - apelował prezydent Turcji.

Branie na cel naszych palestyńskich braci, w tym dzieci, pacjentów (szpitali) i seniorów, nawet w szkołach, szpitalach i meczetach, to zbrodnia przeciw ludzkości

Hakan Fidan, szef MSZ Turcji

Erdogan mówił też o "zasmucającej niemocy ONZ". - Nikt nie traktuje poważnie organizacji, która lekceważy brutalne zabijanie dzieci - stwierdził.

Szef MSZ Turcji oskarża Izrael o zbrodnie przeciw ludzkości

Tymczasem szef MSZ Turcji, Hakan Fidan, występując w Katarze oskarżył Izrael o "dopuszczenie się zbrodni przeciwko ludzkości" w czasie działań w Strefie Gazy.

- Branie na cel naszych palestyńskich braci, w tym dzieci, pacjentów (szpitali) i seniorów, nawet w szkołach, szpitalach i meczetach, to zbrodnia przeciw ludzkości - powiedział Fidan.

Izrael od 7 października, czyli od czasu zaskakującego ataku Hamasu na terytorium Izraela, prowadzi ataki odwetowe na Strefę Gazy, w których zginęło jak dotąd co najmniej 5 791 Palestyńczyków, w tym 2 360 dzieci, jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy.

Erdogan stwierdził, że "Izrael może postrzegać Hamas jako organizację terrorystyczną, podobnie jak Zachód" ale - jak dodał - Hamas "nie jest organizacją terrorystyczną".

Recep Tayyip Erdogan o Hamasie: To mudżahedini, którzy bronią swojej ziemi

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla
Dyplomacja
Reakcja Rosji na komunikat końcowy szczytu Sojuszu. "Musi zniknąć Ukraina, lub NATO"
Dyplomacja
Po szczycie NATO Viktor Orbán spotka się z Donaldem Trumpem