Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 292

Kelin odpowiedział w ten sposób na pytanie czy miał jakikolwiek kontakt z królem Karolem III, który zastąpił na brytyjskim tronie zmarłą we wrześniu Elżbietę II.

Rosyjski ambasador zarzucał też w wywiadzie zachodnim politykom, że ci są jak "żyjące jeden dzień motyle" i nie myślą poważnie o przyszłości, ale "mają obsesję na punkcie ugrywania politycznych punktów".

- To uniemożliwia im zrozumienie tego, co się stanie za miesiąc i za rok od dziś z Ukrainą - stwierdził dyplomata.

- Jeśli sprawy będą dalej wyglądać tak, jak teraz, Ukraina stanie się krajem upadłym, czarną dziurą, która będzie musiała zostać załatana - dodał.

Czytaj więcej

Griner na wolności, a co z Whelanem? Administracja Bidena analizuje kolejne kroki

Kelin mówił też, że rosyjscy biznesmeni, w tym oligarchowie, którzy dorobili się gigantycznych fortun po upadku ZSRR, już nie uważają Londynu za bezpieczne miejsce.

- Okazało się, że to raj dla piratów - stwierdził dyplomata nawiązując do zajmowania majątków rosyjskich oligarchów po wybuchu wojny na Ukrainie.

Kelin, wyraził jednocześnie opinię, że zerwanie relacji dyplomatycznych między Rosją a Wielką Brytanią nie leży w interesie żadnej ze stron.

Jeśli sprawy będą dalej wyglądać tak, jak teraz, Ukraina stanie się krajem upadłym

Andriej Kelin, ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii

- Zerwanie relacji dyplomatycznych jest najbardziej ekstremalnym środkiem (...). Wydaje mi się, że nie jest to w interesie Londynu, ani naszym - powiedział Kelin w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia".

Dyplomata przyznał jednak, że "relacje między Moskwą a Londynem są niewątpliwie na bardzo niskim poziomie", a zaczęły się psuć "w 2018 roku - po sprawie Skripala" (chodzi o próbę zamordowania na terenie Wielkiej Brytanii byłego oficera rosyjskiego wywiadu, Siergieja Skripala, przy użyciu bojowego środka nowiczok; Londyn oskarża o zamach na życie Skripala rosyjskie służby, czemu Moskwa zaprzecza).