Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 282

"Różne aspekty sytuacji wokół Ukrainy były omawiane. Władimir Putin ponownie wyjaśnił rosyjskie podejście do prowadzenia specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.)" - czytamy w komunikacie Kremla.

Putin miał powiedzieć Scholzowi, że ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie to "wymuszona reakcja na ataki Kijowa na rosyjską infrastrukturę krytyczną, w tym Most Krymski" (do eksplozji, która uszkodziła Most Krymski, doszło 8 października. Od 10 października Rosja atakuje infrastrukturę krytyczną na Ukrainie.

"Wskazano, że Rosyjskie Siły Zbrojne długo powstrzymywały się od brania na cel ataków rakietowych określonych celów na terytorium Ukrainy, ale obecnie takie działania zostały wymuszone i są nieodwracalną reakcją na prowokacyjne ataki Kijowa na rosyjską infrastrukturę cywilną, w tym Most Krymski i infrastrukturę energetyczną" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

USA namawiają kraje Bliskiego Wschodu, by oddały Ukrainie zestawy NASAMS

Kreml podkreślił, że Putin "zwrócił uwagę na destrukcyjne działania państw Zachodu, w tym Niemiec, pompujących broń dla reżimu w Kijowie i szkolących ukraińską armię" - podaje Kreml.

"Wszystko to, a także polityczne i finansowe wsparcie dla Ukrainy, prowadzi faktycznie do całkowitego odrzucenia przez Kijów wszelkich negocjacji" - czytamy w komunikacie.

Do rozmowy Scholza z Putinem doszło po spotkaniu Joe Bidena z Emmanuelem Macronem

Putin wezwał Scholza i stronę niemiecką do "ponownego rozważenia swojego stanowiska w kontekście wydarzeń na Ukrainie".

Kijów jako warunek podjęcia negocjacji z Rosją stawia przerwanie walk i wycofanie się rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, co Rosja odrzuca.

Do rozmowy Scholza z Putinem doszło po spotkaniu Joe Bidena z Emmanuelem Macronem, po którym Biden powiedział, że jest gotów rozmawiać z Putinem jeśli Kreml zademonstruje wolę zakończenia wojny. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odrzucił jednak możliwość wycofania się rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy.