Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 265

Modi mówił, że Indie wzywają do zawarcia pokoju między państwami, które walczą od 24 lutego, po tym jak Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

Indie nigdy bezpośrednio nie potępiły rosyjskiej agresji, ale we wrześniu premier Modi mówił prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, że "współczesna era nie jest erą wojen".

- Wielokrotnie mówiłem, że musimy znaleźć sposób powrotu na ścieżkę dyplomacji na Ukrainie - mówił Modi w czasie otwarcia szczytu przywódców G20, który odbywa się na Bali.

- Potrzebą chwili jest wykazanie się zbiorową determinacją w celu zapewnienia pokoju, harmonii i bezpieczeństwa na świecie - podkreślił Modi.

Czytaj więcej

Szczyt G20. "Nie możemy pozwolić, by świat pogrążył się w zimnej wojnie"

Szczyt na Bali jest pierwszym spotkaniem przywódców państw G20 od czasu gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Rosja od dekad jest największym dostawcą uzbrojenia dla armii Indii i czwartym największym rynkiem zbytu dla produktów farmaceutycznych z Indii.

Indie nadal kupują też ropę z Rosji po obniżonych cenach, pomimo starań USA i państw Zachodu, by wprowadzić cenę maksymalną na ropę eksportowaną z Rosji.

Wielokrotnie mówiłem, że musimy znaleźć sposób powrotu na ścieżkę dyplomacji na Ukrainie

Narendra Modi, premier Indii

Modi oświadczył na Bali, że nie powinno być żadnych ograniczeń jeśli chodzi o dostawy surowców energetycznych, a stabilność na światowym rynku energii powinna zostać zapewniona.

- Bezpieczeństwo energetyczne Indii jest ważne dla globalnego wzrostu - podkreślił Modi.