Joe Biden i Xi Jinping porozmawiają na Bali. Pierwsze takie spotkanie

W poniedziałek przywódca Chin, Xi Jinping, dotrze na indonezyjską wyspę Bali, na której - w przededniu szczytu G20 - spotka się z prezydentem USA, Joe Bidenem.

Publikacja: 14.11.2022 04:53

Joe Biden, jako prezydent USA, rozmawiał jak dotąd z Xi Jinpingiem tylko telefonicznie lub za pośred

Joe Biden, jako prezydent USA, rozmawiał jak dotąd z Xi Jinpingiem tylko telefonicznie lub za pośrednictwem wideołącza

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

Xi i Biden będą rozmawiać o Tajwanie, Ukrainie i ambicjach nuklearnych Korei Północnej - wylicza Reuters.

Na szczycie G20 Rosję będzie reprezentował szef MSZ, Siergiej Ławrow. Prezydent Rosji, Władimir Putin, nie pojawi się na szczycie, nie weźmie też w nim udziału wirtualnie. Szczyt przywódców państw G20 w Indonezji to pierwszy taki szczyt od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W przededniu spotkania z Xi Biden mówił przywódcom państw Azji w Kambodży, zgromadzonym na Szczycie Azji Wschodniej że linie komunikacyjne USA z Chinami powinny "pozostać otwarte", aby przeciwdziałać konfliktowi między tymi państwami.

Czytaj więcej

Putin nie przyjedzie na szczyt G20. Będzie Ławrow

Biden mówił też, że USA będą "energicznie konkurować" z Chinami zapewniając jednocześnie, że "rywalizacja nie przerodzi się w konflikt". Prezydent USA podkreślał też jak ważny jest pokój w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.

W niedzielę wieczorem Biden dotarł na indonezyjską wyspę Bali.

Biden i Xi, którzy odbyli pięć rozmów telefonicznych oraz za pośrednictwem wideołącza, odkąd Biden został prezydentem USA

Relacje między USA a Chinami pozostają napięte - do poważnego kryzysu w nich doszło w ostatnich miesiącach po wizycie spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, na Tajwanie. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka i sprzeciwiają się wszelkim wizytom na szczeblu państwowym na wyspie, uznając je za zachętę dla tych Tajwańczyków, którzy chcieliby ogłoszenia formalnej niepodległości przez Tajwan. Po wizycie Pelosi na Tajwanie Chiny przeprowadziły w rejonie wyspy największe w historii ćwiczenia marynarki wojennej.

Jednak obecnie przedstawiciele administracji USA podkreślają, że w ostatnich dwóch miesiącach zarówno Pekin, jak i Waszyngton podejmowały działania mające na celu poprawę stosunków.

- Te spotkania nie odbywają się w izolacji, są częścią trwającego procesu. Zaangażowaliśmy się w poważną, kontynuowaną - przez dziesiątki i dziesiątki godzin - cichą, zakulisową dyplomację - mówi jeden z przedstawicieli administracji Bidena.

Biden i Xi, którzy odbyli pięć rozmów telefonicznych oraz za pośrednictwem wideołącza, odkąd Biden został prezydentem USA w styczniu 2021 roku, ostatni raz spotkali się na żywo w czasach, gdy Biden był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy.

W poniedziałek Biden i Xi spotkają się w hotelu The Mulia. Jest mało prawdopodobne, by po spotkaniu wydane zostało wspólne oświadczenie - podkreśla Biały Dom, który zaznacza jednocześnie, że spotkanie "może pomóc ustabilizować dwustronne relacje".

We wtorek Biden i Xi będą obecni na otwarciu szczytu G20.

Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest