Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

Xi i Biden będą rozmawiać o Tajwanie, Ukrainie i ambicjach nuklearnych Korei Północnej - wylicza Reuters.

Na szczycie G20 Rosję będzie reprezentował szef MSZ, Siergiej Ławrow. Prezydent Rosji, Władimir Putin, nie pojawi się na szczycie, nie weźmie też w nim udziału wirtualnie. Szczyt przywódców państw G20 w Indonezji to pierwszy taki szczyt od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W przededniu spotkania z Xi Biden mówił przywódcom państw Azji w Kambodży, zgromadzonym na Szczycie Azji Wschodniej że linie komunikacyjne USA z Chinami powinny "pozostać otwarte", aby przeciwdziałać konfliktowi między tymi państwami.

Czytaj więcej

Putin nie przyjedzie na szczyt G20. Będzie Ławrow

Biden mówił też, że USA będą "energicznie konkurować" z Chinami zapewniając jednocześnie, że "rywalizacja nie przerodzi się w konflikt". Prezydent USA podkreślał też jak ważny jest pokój w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.

W niedzielę wieczorem Biden dotarł na indonezyjską wyspę Bali.

Biden i Xi, którzy odbyli pięć rozmów telefonicznych oraz za pośrednictwem wideołącza, odkąd Biden został prezydentem USA

Relacje między USA a Chinami pozostają napięte - do poważnego kryzysu w nich doszło w ostatnich miesiącach po wizycie spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, na Tajwanie. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka i sprzeciwiają się wszelkim wizytom na szczeblu państwowym na wyspie, uznając je za zachętę dla tych Tajwańczyków, którzy chcieliby ogłoszenia formalnej niepodległości przez Tajwan. Po wizycie Pelosi na Tajwanie Chiny przeprowadziły w rejonie wyspy największe w historii ćwiczenia marynarki wojennej.

Jednak obecnie przedstawiciele administracji USA podkreślają, że w ostatnich dwóch miesiącach zarówno Pekin, jak i Waszyngton podejmowały działania mające na celu poprawę stosunków.

- Te spotkania nie odbywają się w izolacji, są częścią trwającego procesu. Zaangażowaliśmy się w poważną, kontynuowaną - przez dziesiątki i dziesiątki godzin - cichą, zakulisową dyplomację - mówi jeden z przedstawicieli administracji Bidena.

Biden i Xi, którzy odbyli pięć rozmów telefonicznych oraz za pośrednictwem wideołącza, odkąd Biden został prezydentem USA w styczniu 2021 roku, ostatni raz spotkali się na żywo w czasach, gdy Biden był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy.

W poniedziałek Biden i Xi spotkają się w hotelu The Mulia. Jest mało prawdopodobne, by po spotkaniu wydane zostało wspólne oświadczenie - podkreśla Biały Dom, który zaznacza jednocześnie, że spotkanie "może pomóc ustabilizować dwustronne relacje".

We wtorek Biden i Xi będą obecni na otwarciu szczytu G20.