Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 259

W 2022 roku szczyt przywódców państw NATO miał miejsce w Madrycie, 28-30 czerwca.

"Mierzymy się z najbardziej złożonym i nieprzewidywalnym środowiskiem bezpieczeństwa od czasów Zimnej Wojny" - napisał Stoltenberg w wydanym oświadczeniu.

"Spotkanie w Wilnie, będzie okazją dla głów państw i rządów krajów sprzymierzonych, aby zgodzić się na dalsze kroki w kierunku wzmocnienia środków odstraszania i obrony oraz dokonać przeglądu znaczącego wzrostu wydatków na obronność, a także kontynuowaniu wsparcia dla Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Ukraińcy zajęli miasto na południu? Doniesienia o czołgach w centrum

"W erze coraz intensywniejszej rywalizacji strategicznej, wieź transatlantycka między Europą a Ameryką Północną i państwami NATO pozostaje kluczowa dla bezpieczeństwa naszego miliarda obywateli" - dodaje Stoltenberg. 

Spotkanie w Wilnie, będzie okazją dla głów państw i rządów krajów sprzymierzonych, aby zgodzić się na dalsze kroki w kierunku wzmocnienia środków odstraszania i obrony

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

"Jestem wdzięczny Litwie za ugoszczenie uczestników szczytu. Litwa jest kluczowym sojusznikiem. Jako kraj goszczący wielonarodową grupę bojową, Litwa pomaga zapewniać silne odstraszanie i zwiększa obronność całego Sojusz" - podkreśla sekretarz generalny NATO.

Litwa to kraj, który graniczy z Rosją (z obwodem kaliningradzkim). Od 1940 do 1990 roku kraj ten był częścią ZSRR (w latach 1941-1944 Litwa była okupowana przez Niemcy).