Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 177

- Jak prezydent Biden powiedział publicznie, nie uważa, że prezydent Putin powinien uczestniczyć w szczycie G20, ponieważ prowadzi swoją wojnę przeciwko Ukrainie - przekazała Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Jeśli jednak Putin weźmie udział w spotkaniu, to zdaniem USA powinien w nim uczestniczyć także Zełenski. 

Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w czwartek, że oczekuje, iż zarówno Putin, jak i prezydent Chin Xi Jinping wezmą udział w szczycie, który odbędzie się w listopadzie.

USA i ich sojusznicy nalegali, aby Putin był traktowany jako parias po inwazji Rosji na Ukrainę, ale narody takie jak Indonezja i Indie odrzuciły ten pomysł.

Czytaj więcej

Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy o wartości 775 mln dolarów. W tym drony i haubice

- Xi Jinping przybędzie. Prezydent Putin również powiedział mi, że przyjedzie - poinformował prezydent Indonezji. Po raz pierwszy przywódca czwartego pod względem liczby ludności kraju na świecie potwierdził, że obaj planują pojawić się na listopadowym szczycie.

Biden nie potwierdził jeszcze, czy pojedzie na Bali, by wziąć udział w konferencji, choć amerykańscy urzędnicy uczestniczyli w spotkaniach przed szczytem. Biden i Xi poinformowali również swoich doradców, aby zaplanowali bezpośrednie spotkanie, które byłoby ich pierwszym spotkaniem twarzą w twarz odkąd Biden został prezydentem. 

W marcu Biden powiedział, że jego zdaniem Rosja powinna zostać usunięta z G20 z powodu inwazji na Ukrainę, ale przyznał, że inni członkowie grupy - w tym Indonezja - mogą się nie zgodzić. Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że prywatnie przekazali Indonezji swoje życzenie, aby Rosja nie uczestniczyła w spotkaniu.