"Ci szpiedzy pobierali próbki ziemi z pustyni w środkowym Iranie, gdzie przeprowadzano ćwiczenia rakietowe Korpusu Strażników Rewolucji" - podała irańska telewizja państwowa, odnosząc się do zatrzymanych. Stacja wyemitowała nagranie, na którym widać było zastępcę szefa brytyjskiej misji dyplomatycznej w Teheranie, Gilesa Whitakera, wraz z rodziną. Według irańskiej stacji, dyplomata wydawał się pobierać próbki gleby.

Irańska telewizja podała, że "Whitaker został wydalony (z obszaru) po wyrażeniu przeprosin". Cytowany przez agencję Reutera rzecznik brytyjskiego MSZ oświadczył, że "doniesienia o aresztowaniu brytyjskiego dyplomaty w Iranie są całkowicie nieprawdziwe".

Według irańskiej telewizji, jednym z zatrzymanych miał być mąż austriackiej attaché kulturalnej w Iranie. Trzecim zatrzymanym obcokrajowcem miał być, według tego źródła, polski naukowiec, który miał przebywać w Iranie jako turysta. Materiał irańskiej stacji miał pokazywać Polaka, który wraz z grupą trzech znajomych miał zbierać próbki ziemi w innym miejscu Iranu. Według tego źródła, Polak ma przebywać w Iranie w ramach programu wymiany naukowej.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał Wirtualnej Polsce, że resort nie ma w tej chwili potwierdzenia, że omawiany przypadek miał miejsce. - Po zweryfikowaniu sprawy zakomunikujemy to, jeśli będzie taka potrzeba - dodał.