Słowa prezydenta Korei Południowej - pierwszego przywódcy Korei Południowej, który bierze udział w szczycie NATO w roli obserwatora - cytuje jeden z południowokoreańskich urzędników. Prezydent Korei Południowej występował w czasie zamkniętej dla mediów części szczytu NATO.

Yoon Suk-yeol w swojej wypowiedzi nawiązywał do inwazji Rosji na Ukrainę i współpracy między Rosją a Chinami, ale nie wymienił z nazwy żadnego z tych państw.

Czytaj więcej

USA, Korea Płd i Japonia zacieśnią współpracę wojskową

Yoon stwierdził, że międzynarodowa społeczność mierzy się dziś ze "złożonymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa, z którymi żaden kraj w pojedynkę sobie nie poradzi".

Południowokoreański urzędnik, cytujący słowa prezydenta podkreślił, że Yoon odnosił się do wojny na Ukrainie i "jak większość uczestniczących w szczycie krajów podniósł kwestię odpowiedzialności Rosji za wojnę". 

Prezydent Korei Południowej z zadowoleniem przyjął fakt, iż Sojusz zaczyna przyglądać się sytuacji w rejonie Indo-Pacyfiku

Yoon ma nadzieję na budowę bliższych relacji Korei Południowej z NATO w związku z nieprzewidywalną sytuacją międzynarodową. Prezydent Korei Południowej z zadowoleniem przyjął fakt, iż Sojusz zaczyna przyglądać się sytuacji w rejonie Indo-Pacyfiku.