"Ukraina - i tylko Ukraina - decyduje o tym, co jej odpowiada. Nic o Ukrainie bez Ukrainy! Jesteśmy dalecy od negocjacji, ponieważ Putin wierzy w pokój pod dyktando. Tym ważniejsze jest, abyśmy utrzymali kurs" - przekazał na Twitterze kanclerz Niemiec.

Podkreślił również, że UE, NATO i G7 na najbliższych szczytach powinny wysłać sygnał, że demokracje świata są razem w walce z imperializmem Putina.

Czytaj więcej

Moskwa oskarża Niemcy o "rusofobiczną histerię"

"Ze szczytów międzynarodowych popłynie sygnał spójności i determinacji. Punktem zwrotnym jest mandat do działania: w naszym kraju, w Europie, we wspólnocie międzynarodowej - a Niemcy odegrają w tym główną rolę!" - zapowiedział Scholz.

Scholz obiecał Ukrainie stałe niemieckie i europejskie wsparcie w walce z Rosją - także w postaci broni. - Ukraina otrzyma broń, której szczególnie potrzebuje w obecnej fazie wojny - poinformował.

- Ukraina ma pełne prawo bronić się przed Rosją. Naszym obowiązkiem, jako europejskich sąsiadów, jako obrońców prawa i wolności, jako przyjaciół i partnerów Ukrainy, jest wspierać ją najlepiej jak potrafimy. Europa stoi zjednoczona po stronie narodu ukraińskiego - mówił