Ławrow o pomyśle Kaczyńskiego nt. misji pokojowej NATO: Demagogiczny

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ocenił jako „demagogiczny” polski pomysł dotyczący sił pokojowych NATO na Ukrainie.

Publikacja: 19.03.2022 14:15

Ławrow o pomyśle Kaczyńskiego nt. misji pokojowej NATO: Demagogiczny

Foto: EPA/MAXIM SHEMETOV / POOL

- Polska inicjatywa sprowadzenia sił pokojowych NATO na Ukrainę jest demagogiczna, członkowie NATO zrozumieją, że muszą być realistami - mówił w sobotę Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

- Nie wykluczam, że gdyby nagle taka decyzja została podjęta, to zakładałaby, że podstawą takich sił pokojowych byłby polski kontyngent, który przejąłby kontrolę nad zachodnią Ukrainą, na czele z Lwowem. I pozostałby tam długi okres. Wydaje mi się, że taki właśnie jest - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

We wtorek premierzy Polski, Czech i Słowenii - Mateusz Morawiecki, Petr Fiala i Janez Janša - oraz wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński udali się do Kijowa, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj więcej

Kaczyński: Potrzebna jest misja pokojowa NATO na terenie Ukrainy

W Kijowie prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że potrzebna jest misja pokojowa NATO lub „szerszego układu międzynarodowego” - ale taka, która będzie się w stanie bronić.

- To apel wicepremiera Kaczyńskiego do całego wolnego świata o wypracowanie takiego rozwiązania, które pozwoliłoby w sposób realny zahamować agresję rosyjską - mówił dzień później Michał Dworczyk, tłumacząc słowa prezesa PiS. - Nikt nie mówi o zbrojnej interwencji - podkreślił szef KPRM.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach