"New York Times" powołał się na wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika, który powiedział, że 18 osób, w większości członków rodzin rosyjskich dyplomatów, opuściło Ukrainę 5 stycznia, a około 30 innych opuściło ambasadę w Kijowie i konsulat we Lwowie na zachodzie Ukrainy w ciągu następnych kilku dni.

Amerykański dziennik podał również, że dyplomatom w dwóch innych rosyjskich konsulatach powiedziano, by przygotowali się do opuszczenia Ukrainy.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skomentowało sytuacji swoich konsulatów na Ukrainie, ale przekazało agencji Interfax, że ambasada w Kijowie działa normalnie. Nie przekazano więcej informacji w tej sprawie.

Czytaj więcej

Rosja ostrzega USA i Wielką Brytanię przed dostarczaniem broni Ukrainie

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że nie otrzymało od Moskwy żadnych informacji o ewakuacji pracowników z placówek dyplomatycznych na Ukrainie. Poinformowano, że Kijów nie ma planów ewakuacji ukraińskich dyplomatów z Rosji.

Ruchy wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą wywołały obawy Zachodu, że Moskwa planuje inwazję.

Rosyjskie władze zaprzeczają takim planom, ale wykorzystały spór w kampanii na rzecz gwarancji bezpieczeństwa ze strony Zachodu, które obejmowałyby powstrzymanie potencjalnej ekspansji NATO na wschód.