Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że takie dostawy "zwiększyłyby napięcie" w regionie.

We wtorek na Ukrainę dotarły samoloty z systemami uzbrojenia z Wielkiej Brytanii, po tym jak minister obrony kraju, Ben Wallace, na forum parlamentu zapowiedział dostarczenie Ukrainie m.in. broni przeciwczołgowej.

Przedstawiony w Senacie USA projekt ustawy ws. sankcji na Rosję, w przypadku jej inwazji na Ukrainę, przewiduje m.in. zintensyfikowanie wsparcia wojskowego dla Kijowa

- To pokrywa się z naszymi obawami w związku z pojawianiem się na terytorium Ukrainy różnych rodzajów broni, często nie tylko defensywnych, ale również ofensywnych, w szczególności przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych - powiedział Pieskow dodając, że obrót takimi środkami jest "regulowany przepisami prawa międzynarodowego". 

- To ekstremalnie groźne i nie pomaga redukować napięć - dodał rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Brytyjczycy dostarczyli broń na Ukrainę. Samoloty ominęły przestrzeń powietrzną Niemiec

Interfax przypomina, że przedstawiony w Senacie USA przez senatorów Partii Demokratycznej projekt ustawy ws. sankcji na Rosję, w przypadku jej inwazji na Ukrainę, przewiduje m.in. zintensyfikowanie wsparcia wojskowego dla Kijowa. W tekście projektu ustawy pojawia się informacja o tym, że "w roku fiskalnym 2022 USA powinny potraktować priorytetowo dostawy dodatkowego uzbrojenia na Ukrainę".

Autorzy ustawy proponują przekazanie Ukrainie systemów uzbrojenia, które wcześniej miały trafić do Afganistanu.