Chiny w ostatnich miesiącach zwiększają presję wojskową i polityczną na Tajwan, który uważają za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Zgodnie z tzw. zasadą jednych Chin Pekin nie utrzymuje relacji dyplomatycznych z żadnym państwem, które utrzymuje formalne relacje dyplomatyczne z Tajwanem.

Po tym jak Nikaragua zerwała relacje dyplomatyczne z rządem w Tajpej, na świecie jest obecnie 14 państw, które nadal utrzymują relacje dyplomatyczne z Tajwanem - większość z nich w Ameryce Środkowej i na Karaibach. W Europie relacje dyplomatyczne z Tajwanem utrzymuje jedynie Watykan.

MSZ Chin ogłosił decyzje o nawiązaniu relacji dyplomatycznych z Nikaraguą, po spotkaniu z ministrem finansów Nikaragui i dwoma synami prezydenta Daniela Ortego w chińskim mieście Tianjin. "To właściwy wybór (Nikaragui)" - podkreśla resort dyplomacji Chin.

Na świecie jest obecnie 14 państw, które nadal utrzymują relacje dyplomatyczne z Tajwanem

Z kolei MSZ Tajwanu wyraził "ból i żal" z powodu tego, że prezydent Ortega "nie uszanował przyjaźni między narodami Tajwanu i Nikaragui".

MSZ Tajwanu podkreśla też, że rząd w Tajpej, jako członek międzynarodowej społeczności, "ma prawo utrzymywać relacje dyplomatyczne z innymi państwami".

Premier Tajwanu, Su Tseng-chang stwierdził, że Chiny robią wszystko co mogą, by doprowadzić do izolacji Tajwanu, ale - jak dodał - próby te nie zakończą się sukcesem.

Czytaj więcej

Chiny ostrzegają USA: Żadnych złudzeń ws. Tajwanu

- Widzimy, że wiele krajów, ceniących te same wartości demokracji i wolności, przywiązują coraz więcej uwagi do Tajwanu i wspierają Tajwan - stwierdził.

W 2018 roku relacje dyplomatyczne z Tajwanem zerwały Salwador i Dominikana, a w 2017 roku - Panama.

Nikaragua zerwała relacje dyplomatyczne z Tajwanem po tym, jak w ostatnich miesiącach doszło do pogorszenia się relacji dyplomatycznych tego kraju z USA. Dzień wcześniej Departament Stanu USA ogłosił, że objął sankcjami Nestora Moncadę Laua, doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Ortegi.