O wizycie poinformował Amerykański Instytut na Tajwanie, pełniący rolę faktycznej ambasady USA w tym kraju. Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale pozostają głównym dostawcą nowoczesnego uzbrojenia dla tajwańskiej armii i wspierają Tajwan na arenie międzynarodowej.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin uważa kwestię Tajwanu za jedną z najważniejszych w relacjach z USA. W czasie wirtualnego szczytu USA-Chiny prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że ci, którzy dążą do niepodległości Tajwanu oraz wspierający ich przedstawiciele USA "igrają z ogniem".

To trzecia wizyta kongresmenów z USA na Tajwanie w tym roku

Chiny nigdy nie wyrzekły się przywrócenia suwerenności nad Tajwanem z użyciem siły.

Czytaj więcej

Lotniskowiec USA, USS Nimitz
Chiny ostrzegają USA: Żadnych złudzeń ws. Tajwanu

Tajwan odwiedzili kongresmeni Elissa Slotki, Mark Takano, Colin Allred, Sara Jacobs i Nancy Mace.

- Jesteśmy tu na Tajwanie, aby zapewnić naszych partnerów i sojuszników, po dwóch trudnych latach, które przeżyliśmy, że nasze zaangażowanie i wspólna odpowiedzialność za wolny i bezpieczny region Indo-Pacyfiku są większe niż kiedykolwiek - powiedział Takano.

Takano zapewnił też, że relacje USA z Tajwanem są silne i zostały pogłębione.

Prezydent Tsai Ing-wen zapewniła w czasie spotkania z kongresmenami, że Tajwan będzie kontynuował współpracę z USA, aby bronić "wspólnych wartości wolności i demokracji oraz zapewnić pokój i bezpieczeństwo w regionie".

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

To trzecia wizyta kongresmenów z USA na Tajwanie w tym roku, druga, w czasie której członkowie Kongresu spotykają się z prezydent Tsai Ing-wen.