Państwa, tworzące sojusz określany jako Quad, zacieśniają współpracę wojskową w związku z rosnącą asertywnością Chin w regionie.

Ćwiczenia "Malabar" potrwają do czwartku - podało dowództwo Japońskich Sił Samoobrony Morskiej (Japonia, na mocy pacyfistycznej konstytucji narzuconej temu krajowi po II wojnie światowej, nie posiada regularnych sił zbrojnych).

Czytaj więcej

Bogdan Góralczyk: Centrum jest dziś na Pacyfiku

W ćwiczeniach biorą udział dwa japońskie okręty eskortujące, amerykański lotniskowiec z napędem atomowym USS Carl Vinson oraz australijska fregata i indyjski niszczyciel.

Państwa Quad współpracują ze sobą m.in. w zakresie zapewnienia swobodnej żeglugi na wodach uznawanych przez nie za międzynarodowe w rejonie Indo-Pacyfiku oraz przeciwstawieniu się rosnącym wpływom wojskowym i gospodarczym Chin w regionie.

Ćwiczenia "Malabar" realizowane są od 1992 roku

Zastępca szefa kancelarii japońskiego rządu, Seiji Kihara, mówił na konferencji prasowej w środę, że "ćwiczenia mają wzmocnić więzi łączące USA, Indie i Australię".

Ćwiczenia "Malabar" realizowane są od 1992 roku. Początkowo były to dwustronne ćwiczenia marynarek wojennych USA i Indii. Japonia dołączyła do nich w 2015, Australia uczestniczyła w nich w 2007 i uczestniczy ponownie od 2020 roku.