Pracownicy Alior Banku dbają o środowisko

Posadzili 10 560 drzew i krzewów, zebrali ponad 250 worków śmieci, przekazali schroniskom 225 kg karmy dla zwierząt.

Publikacja: 25.11.2021 18:00

Pracownicy Alior Banku dbają o środowisko

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Alior Bankiem

W ramach rywalizacji pokonali prawie 11 500 km. Tak przebiegał Eco Challenge. Wzięło w nim udział nieco ponad 600 osób. To pomysł pracowników Alior Banku na integrację, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska.

Choć impulsem do rozpoczęcia tej ekoinicjatywy był Światowy Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, to okazała się ona na tyle angażująca, że trwa do dziś i dołączają do niej kolejne zespoły. Dzięki niej pracownicy Banku oddolnie zaangażowali się w proekologiczne aktywności dla swoich lokalnych społeczności, często włączając w akcję swoje rodziny, a nawet klientów! Po udanej misji nominują do wyzwania kolejne zespoły.

Mając na uwadze wyzwania klimatyczne, z jakimi przychodzi nam się mierzyć, każdy powinien czuć indywidualną i zbiorową odpowiedzialność za środowisko naturalne. W obecnej rzeczywistości zaangażowanie społeczne oraz odpowiedzialność biznesu to nie jest już działanie warte rozważenia, ale obowiązek wobec klientów, partnerów i społeczeństwa.

Tę potrzebę doskonale rozumie Alior Bank. Organizacja na początku 2021 roku wyraźnie podkreśliła w swojej zaktualizowanej strategii biznesowej „Więcej niż bank", że dbałość o środowisko naturalne jest dla Spółki kluczowa. Dlatego ekologia została wpisana jako czwarty filar strategii, która wskazuje najważniejsze kierunki rozwoju Alior Banku na najbliższe lata. Bank nie tylko konsekwentnie wdraża proekologiczne produkty, ale chce także wzmacniać świadomość ekologiczną klientów i pracowników.

Wyzwanie przyjęte!

Popularna już na całym świecie forma challenge'ów charakteryzuje się kilkoma elementami – jest angażująca, zwykle przyświeca jej ważny i społeczny cel oraz... zawsze musi być ten pierwszy odbiorca wyzwania, który je podejmie i zrealizuje zadanie. W przypadku Eco Challenge'u tymi, od których wszystko się zaczęło, byli pracownicy oddziału Alior Banku w Wadowicach.

To właśnie oni z okazji Światowego Dnia Ziemi wraz z rodzinami spotkali się w kwietniu w okolicy Jeziora Mucharskiego i wspólnie przystąpili do porządkowania terenu.

– Naszemu zespołowi udało się zebrać aż 50 worków odpadów, kilka opon samochodowych, drzwi od lodówki i inne zalegające w okolicy porzucone śmieci. Wynik ten był dla nas zaskakujący – z jednej strony to była duża satysfakcja i poczucie, że robimy coś dobrego. Z drugiej – to oburzające i przygnębiające, jak niektórzy świadomie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska – mówi Piotr Mazur, dyrektor Oddziału Alior Banku w Wadowicach.

Co roku każdy kilometr dróg zaśmieca niemal pół tony śmieci, a 80 proc. odpadów dryfujących w morzach pochodzi z lądu! Nieczystości, w każdej formie, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla wielu środowisk i ekosystemów naturalnych. Pracownicy banku postanowili posprzątać najbliższe okolice. W akcję sprzątania włączyły się m.in. zespoły z Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Suwałk czy Zielonej Góry. Łącznie udało im się zebrać blisko 260 worków na śmieci, a tym samym sprawić, że ich okolice stały się czystsze i przyjemniejsze.

Dobre nawyki

Nieodzownym elementem dbania o otoczenie i środowisko naturalne są codzienne zwyczaje, a nawet drobne zachowania. Pracownicy Alior Banku, m.in. z Rzeszowa, pokazują, jak można w łatwy sposób praktykować ekonawyki. Na co dzień korzystają oni z filtrujących butelek i segregują śmieci, zakupy pakują w materiałowe torby, zbierają także baterie i nakrętki. – Wdrożone przez nas postanowienia to bardzo proste zachowania, które łatwo nabyć i konsekwentnie powtarzać. Chociaż nic nas nie kosztują i nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, to mają ogromny wpływ na środowisko. Starajmy się więc żyć bardziej ekologicznie i świadomie, ponieważ nie potrzeba wielkich rewolucji, żeby zadbać o Ziemię i żyć z nią w zgodzie – apeluje Anna Zimek, dyrektor jednego z rzeszowskich oddziałów Alior Banku.

Na ratunek pszczołom

Działalność człowieka w coraz większym stopniu naraża pszczoły na wyginięcie, a ich rola w ekosystemie jest niezwykle ważna. Zapewniają nie tylko wzrost roślin i równowagę w przyrodzie, ale także umożliwiają przetrwanie nas wszystkich.

Z myślą o tym wyzwaniu pracownicy Alior Banku w Przemyślu, we współpracy z lokalnym Centrum Kultury i Nauki, stworzyli na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego niezwykłe hotele dla pszczół. Wiosną i latem cieszyły się one zainteresowaniem nie tylko owadów, ale także mieszkańców i zwiedzających.

– Gdy wśród licznych pomysłów w naszym zespole pojawiła się propozycja domków dla pszczół na kwietnej łące, poczułam, że to świetny pomysł. Zostałam promotorką tego projektu właśnie w ramach wyzwania Eco Challenge. We współpracy z dyrektor oddziału banku w Przemyślu, panią Elżbietą Motyl i dzięki uprzejmości miasta, inicjatywa mogła dojść do skutku – mówi Beata Kurczewska-Danisz, dyrektor regionalna oddziału Alior Banku w Przemyślu. – Cieszymy się, że również jako zespół mogliśmy zrobić coś dobrego dla środowiska naturalnego. I jednocześnie apelujemy do wszystkich: dbajmy o przyrodę i ekosystem – to w interesie każdego z nas! – dodaje.

„Ziarno" nadziei

Inny pomysł na ekowsparcie najbliższego otoczenia mieli pracownicy z Jaworzna, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Warszawy, którzy wspólnie z klientami i partnerami biznesowymi zaangażowali się w lokalne akcje sadzenia drzew. Łącznie, w ramach Eco Challenge'u, pracownicy Alior Banku wzięli udział w sadzeniu ok. 10 560 krzewów, drzew i innych roślin.

Zespół z Ostrowa udał się do pobliskich Przygodziczek, gdzie sadził drzewa. Teraz rośnie tam aż 2000 sadzonek, a drużyna Alior Banku posadziła ich około 300! – Każdy z nas wie, jak wielkie znaczenie mają dla środowiska drzewa. Dlatego kiedy szukaliśmy naszego sposobu na interpretację Eco Challenge'u, uznaliśmy, że sadzenie drzew to jest to! W ten sposób przyczyniamy się do zazielenienia okolicznych terenów, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. A po drugie, pozostawimy po naszym zespole pozytywny, zielony ślad na długie lata – mówi Lucyna Strasburger, menedżer ds. klienta indywidualnego w oddziale w Ostrowie Wielkopolskim.

W podobnym tonie zorganizowano tegoroczną Olimpiadę Consumer Finance. Pracownicy biorący udział w tym przedsięwzięciu mieli przejechać na rowerach jak najwięcej kilometrów. Dzięki wsparciu firmy Foton Technik z Grupy innogy/E.ON – partnera Alior Banku – wysiłek został nagrodzony sadzonkami dębów. Każde pokonane 5 km oznaczało możliwość zasadzenia jednego drzewka. W wyzwaniu wzięło udział 33 pracowników, którzy pokonali razem aż 11 100 km! Dzięki temu posadzono aż 2220 drzew. – Pomogło nam Nadleśnictwo w Miłomłynie. Przy okazji poznaliśmy wspaniałych ludzi – pasjonatów, od których otrzymaliśmy wsparcie, usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści o lasach, i którzy zapoznali nas z techniką sadzenia drzew. Jestem dumny z zespołu, który wziął udział w inicjatywie. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, dzięki któremu od teraz, oprócz pracy, dodatkowo łączy nas dębowy las – mówi Krzysztof Wójcik, dyrektor Departamentu Consumer Finance.

Pomoc czworonożnym potrzebującym

Choć w programie Alior Banku motywem przewodnim były działania promujące środowisko, to nie można nie wspomnieć o zaangażowaniu pracowników na rzecz lokalnych schronisk dla zwierząt. Na taką interpretację Eco Challenge'u zdecydowały się zespoły z oddziałów w Augustowie, Lesznie i Zabrzu.

W 2019 roku na terenie Polski były aż 224 schroniska i inne przytułki dla zwierząt. Zarówno zwierzęta, jak i ich opiekunowie często potrzebują wsparcia z zewnątrz. Dlatego pracownicy Alior Banku nie pozostali obojętni na takie apele. Łącznie przekazali ok. 225 kg karmy, smycze, miski, koce i inne akcesoria, niezbędne szczególnie w zimą.

W krainie ekobaśni

Eco Challenge Alior Banku trwa i dołączają do niego kolejne zespoły z inicjatywami na rzecz poprawy środowiska i najbliższego otoczenia. Działania pracowników w ostatnim czasie wyszły jednak poza ten projekt. Właśnie swoją premierę ma zbiór ekoopowiadań dla dzieci „Raz, dwa, trzy... o planetę zadbaj Ty!". Z myślą o najmłodszych pracownicy Alior Banku rozwinęli skrzydła wyobraźni i stworzyli bajki o ekologii. Spośród przesłanych prac w konkursie wyłoniono te najlepsze, a następnie bank wydał je w formie książeczki. Jej celem jest pokazanie, jak od najmłodszych lat dzieci mogą poprzez zabawę uczyć się dobrych nawyków i dbania o środowisko.

– Zamiłowanie do bajek pojawiło się u mnie wraz z narodzinami córki – Marceliny, która obok tytułowej Amelki jest główną postacią mojej opowieści. Ojcostwo daje doskonałe możliwości kształtowania postaw proekologicznych u najmłodszego pokolenia, które już niedługo będzie brało na siebie odpowiedzialność za otaczające je środowisko – mówi Mateusz Nowak, lider sekcji infolinii Alior Banku, zwycięzca konkursu „Bajkowy Alior", autor opowiadania „Amelka – uratowana butelka".

– Prywatnie staram się każdego dnia funkcjonować w duchu less waste. W życiu kieruję się zasadą, że zmiany należy zaczynać od siebie, dlatego ekologia nie jest dla mnie modą czy chwilowym zainteresowaniem, lecz codziennością, którą mogę i chcę kreować – wtóruje Katarzyna Topolska-Szelest, liderka sekcji zarządzania uprawnieniami, autorka wyróżnionej bajki „Jak trafić do krainy recyklingu?".

Pomysłowość i zaangażowanie pracowników Alior banku przerosła oczekiwania pomysłodawców akcji Eco Challenge. Dlatego podobne działania będą kontynuowane i rozwijane już w najbliższej przyszłości.

Eco Challenge w liczbach

602 osoby wzięły udział w Eco Challenge'u i poprawiło swoje ekonawyki. W inicjatywę zaangażowały się 44 oddziały Alior Banku z 37 miast w całej Polsce. Pracownicy:

• Posprzątali blisko 13 km linii brzegowych.

• Zebrali 256 pełnych worków śmieci.

• Postawili 2 hotele dla pszczół, 5 uli oraz karmniki dla ptaków.

• 3 schroniskom dla zwierząt ofiarowali ok. 225 kg karmy, smycze, miski i inne akcesoria.

• Posadzili 10 560 drzew i krzewów.

• Biegając, jadąc na rowerach lub rolkach, pokonali łącznie 11 400 km.

• Nagrali 11 ekofilmów edukacyjnych.

• 132 osoby przesiadły się z samochodu na rower, hulajnogę, rolki lub do autobusu.

Eco Challenge w całej Polsce

Akcja Alior Banku objęła teren całego kraju. Zaangażowali się w nią pracownicy prawie 40 oddziałów z:

• Augustowa

• Białegostoku

• Bielska-Białej

• Brzeska

• Buska-Zdroju

• Chełmna

• Dębicy

• Elbląga

• Gdańska

• Gorzowa Wielkopolskiego

• Jaworzna

• Krakowa

• Krosna

• Leszna

• Lublina

• Łodzi

• Mielca

• Nowej Rudy

• Nowego Sącza

• Ostrowa Wielkopolskiego

• Piotrkowa Trybunalskiego

• Pisza

• Przemyśla

• Radomia

• Rzeszowa

• Siedlec

• Sokołowa Podlaskiego

• Sosnowca

• Stalowej Woli

• Suwałk

• Świdnicy

• Tarnowa

• Wadowic

• Warszawy

• Wrocławia

• Zabrza

• Zielonej Góry

Materiał powstał we współpracy z Alior Bankiem

Materiał powstał we współpracy z Alior Bankiem

W ramach rywalizacji pokonali prawie 11 500 km. Tak przebiegał Eco Challenge. Wzięło w nim udział nieco ponad 600 osób. To pomysł pracowników Alior Banku na integrację, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska.

Pozostało 98% artykułu
Dodatki
Xtreme Fitness Gyms – dynamiczny rozwój franczyzy w branży fitness
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Dodatki
Otwórz własną placówkę partnerską Banku Millennium
Dodatki
Co tydzień nowa placówka – VeloBank zaprasza franczyzobiorców
Dodatki
Franczyza McDonald’s: „Budujemy biznes oparty na partnerskich relacjach”
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Dodatki
Magazyn energii i instalacja fotowoltaiczna – klucz do efektywności energetycznej obiektów przemysłowych