W poniedziałkowym raporcie Ministerstwa Zdrowia dotyczącym koronawirusa przekazano, że w dziewięciu województwach odnotowano mniej niż 10 nowych zakażeń. Jaki w tej sytuacji jest sens obowiązywania ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonych przez rząd w związku z SARS-CoV-2?

Czytaj także:
Kalifornia: Ofiary wypadków nie będą już liczone jako ofiary COVID-19

- Celem obostrzeń jest to, by epidemia się nie rozprzestrzeniała, a nikt dzisiaj nie powie, że epidemii nie ma, że z nią skończyliśmy. Epidemia w Polsce i pandemia w Europie nadal występuje, więc to nie jest tak, że z dnia na dzień możemy sobie pozwolić na zdjęcie wszystkich obostrzeń i dość swobodnie patrzeć na to, co się będzie działo - odparł pytany o tę kwestię w Radiu Plus rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Przedstawiciele rządu zapowiadali przedstawienie planu luzowania restrykcji na okres wakacji. Kiedy odbędzie się konferencja ministra zdrowia na ten temat? - My w Polsce jesteśmy bardzo niecierpliwi. Przed chwilą było dość duże luzowanie, ogłoszenie dość dużych poluzowań w tych naszych obostrzeniach przed wakacjami. Jest zapowiedź rzeczywiście, że na wakacje będzie ogłoszony kolejny pakiet. On może nie będzie pakietem, który będzie bardzo spektakularny, bo przypomnę, że już wiele obostrzeń zdjęliśmy - powiedział Andrusiewicz.

Stwierdził, że w porównaniu z państwami Europy w Polsce "postęp w luzowaniu jest, można by powiedzieć, największy". - Prosiłbym o wstrzemięźliwość i spokój, na pewno na okres wakacyjny będzie ogłoszone kolejne, dość delikatne luzowanie - oświadczył rzecznik resortu kierowanego przez Adama Niedzielskiego.

Dodał, że konferencja na temat luzowania obostrzeń powinna zostać zorganizowana w tym tygodniu.

Czytaj także:
Chiny: Koronawirus z laboratorium jak broń masowego rażenia w Iraku

Czy kluby i dyskoteki będą mogły wznowić działalność? - Proszę poczekać na konferencję prasową premiera i ministra zdrowia - odparł Andrusiewicz.

- Na pewno pewne aspekty naszego życia, które dzisiaj jeszcze są pod rygorem obostrzeniowym, będą poluzowane - zadeklarował.

Czy obowiązek noszenia maseczek zostanie utrzymany? - Minister zdrowia zapowiedział, że w przestrzeniach zamkniętych zechcemy wytrzymać w tych maseczkach do końca wakacji - powiedział Wojciech Andrusiewicz.