- Ministerstwo zdrowia otrzymało dokumenty do rejestracji jeszcze jednej szczepionki ośrodka imienia Czumakowa. To już trzeci produkt naszych naukowców - powiedział premier Rosji Michaił Miszustin. Preparat do obrotu wejdzie prawdopodobnie już w lutym. - W ciągu miesiąca trafi również do cywilnego obiegu. Pozwoli to na rozszerzenie inokulacji, czyniąc ją bardziej dostępną. Oznacza to ochronę jeszcze większej liczby osób przed koronawirusem - dodał.

Premier powtórzył także, że w akcji masowych szczepień wykorzystuje się obecnie głównie preparat Sputnik V. - W przyszłym miesiącu przejdziemy do produkcji na dużą skalę szczepionki EpiVacCorona. Szczepionka już zaczęła wchodzić do obrotu. Na jej produkcję rząd przeznaczył ponad 2 mld rubli - zaznaczył.

W sierpniu i październiku w Rosji zarejestrowano dwa inne preparaty - Sputnik-V i EpiVacCorona. W przypadku obu rejestracja miała miejsce przed ukończeniem badań klinicznych.

W Rosji potwierdzono dotychczas 3 756 931 przypadków koronawirusa. Najnowsze dane wskazują, że z powodu COVID-19 w kraju zmarło 70 482 osób.