Wiadomość, że rosyjska szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, oznacza polityczne zwycięstwo prezydenta Władimira Putina.

Magazyn medyczny "The Lancet" we wtorek ogłosił, że Sputnik V jest w 91,6 proc. skuteczny przeciwko objawowym przypadkom Covid-19.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel natychmiast oświadczyła, że "każda szczepionka jest mile widziana w Unii Europejskiej", gdy tylko zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Merkel rozmawiała z Putinem w ubiegłym miesiącu na temat szczepień. Zapytała, jak Niemcy mogą wesprzeć rosyjskie działania. Zaoferowała również pomoc niemieckiego Instytutu Paula Ehrlicha.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn potwierdził w środę, że trwają rozmowy z Moskwą na temat możliwości produkcji rosyjskiej szczepionki w Niemczech lub w innych krajach Europy.

Spahn określił współpracę z Moskwą jako "konstruktywną i krytyczną" i podkreślił, że jedynym sposobem na wyjście z pandemii jest międzynarodowa współpraca.

Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia powiedziała AFP, że Rosja nawiązała już kontakt z niemiecką firmą biotechnologiczną IDT Biologika, aby omówić wspólne wyprodukowanie szczepionki.