Szczepionki przeciw koronawirusowi, których autoryzacja ma zostać przyspieszona są tworzone na bazie już istniejących preparatów. Mimo tego, muszą być one zmodyfikowane, aby chroniły także przed nowymi wariantami COVID-19.

Jak podaje RMF FM, rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela poinformowała, że szczegóły w tej sprawie zostaną przedstawione w środę. Komisja Europejska zapewnia, że choć przyspieszona ma zostać autoryzacja szczepionek przeciw koronawirusowi, które będą odporne na jego nowe warianty, nie ucierpi na tym bezpieczeństwo preparatów. Podkreślono również, że przy dostosowanej do nowych wariantów szczepionce nie trzeba zaczynaać prac od zera. 

Rozmówca RMF FM z Brukseli podkreślił także, że wciąż prowadzone będą badania kliniczne. 

Badacze od początku ostrzegali, że nowe warianty koronawirusa mogą cechować się większą zaraźliwością. Początkowo nie wskazywano jednak, że przełoży się także na wyższą śmiertelność osób zakażonych koronawirusem. Jednocześnie zaznaczano jednak, że wszystko wskazuje na to, że obecne szczepionki są przeciwko nim skuteczne.

Ze względu na nowe wariaty koronawirusa Komisja Europejska chce przeznaczyć więcej środków na związane z nimi badania i efektywność szczepionek.