Terapia z użyciem REGEN-COV jest stosowana u osób z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem COVID-19 w USA.

Wyniki badań RECOVERY opublikowane w środę są dowodem na to, że terapia ta jest skuteczna u osób hospitalizowanych w związku z zakażeniem - czytamy w depeszy agencji Reutera.

Badanie wykazało, że terapia koktajlem przeciwciał zmniejsza o jedną piątą śmiertelność w ciągu 28 dni po przyjęciu do szpitala chorych na COVID-19, których system odpornościowy nie zareagował w sposób właściwy na zakażenie koronawirusem - czyli tzw. osoby seronegatywne (pozbawione przeciwciał).

Oznacza to, że na każdych 100 seronegatywnych pacjentów, którym podano REGEN-COV przypada o sześć zgonów mniej niż w takiej samej grupie seronegatywnych pacjentów, którym nie podano leku.

W czasie badań nie odnotowano natomiast wpływu leczenia u osób seropozytywnych.

Terapia osób seronegatywnych z użyciem REGEN-COV skracała też czas ich hospitalizacji i zmniejszało ryzyko konieczności podłączenia ich do respiratora.

Badaniem objęto 9 785 chorych na COVID-19, którzy zostali hospitalizowani. W ramach tej grupy części chorych podano REGEN-COV, a wobec części zastosowano terapię bez tego leku. 30 proc. uczestników badania było seronegatywnych.