W pierwszej połowie sierpnia rząd wprowadził nowe zasady w związku z epidemią. Kraj został podzielony na strefy: zieloną, żółtą, czerwoną i niebieską. W żółtej i czerwonej wprowadzono dodatkowe obostrzenia, strefa niebieska obejmuje miejsca zagrożone wprowadzeniem restrykcji.

Ministerstwo zdrowia dokonało podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli w ciągu dwóch tygodni zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - jako żółty, a jeśli mniej niż 6 - to jako zielony.

Resort będzie aktualizował listę co tydzień. W strefie czerwonej znalazł się m.in. Sopot, w strefie żółtej - m.in. Gdańsk, Szczecin i Kielce. Wprowadzeniem obostrzeń zagrożona jest Warszawa.

GDZIE BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ DODATKOWE OBOSTRZENIA?

Od soboty w strefie czerwonej jest miasto na prawach powiatu Sopot (województwo pomorskie) oraz 16 powiatów: aleksandrowski i żniński (województwo kujawsko-pomorskie), białostocki (podlaskie), działdowski (warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński i międzychodzki (wielkopolskie), głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie), kłobucki (śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (małopolskie), łęczyński (lubelskie) oraz otwocki (mazowieckie).

Do strefy żółtej zaliczono 6 miast na prawach powiatu: Gdańsk i Gdynię (woj. pomorskie), Rzeszów (podkarpackie), Kielce (świętokrzyskie), Nowy Sącz (małopolskie) i Szczecin (zachodniopomorskie) oraz 28 powiatów: bartoszycki, iławski i nidzicki (warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski i wieluński (łódzkie), brzeski i oleski (opolskie), bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki, słupski i wejherowski (pomorskie), dębicki i mielecki (podkarpackie), janowski (lubelskie), kielecki (świętokrzyskie), nowosądecki, suski i wadowicki (małopolskie), ostrowski i wolsztyński (wielkopolskie), przasnyski i żyrardowski (mazowieckie), trzebnicki (dolnośląskie) oraz wysokomazowiecki (podlaskie).

Na liście ostrzegawczej, obejmującej miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest znaczne, jeśli utrzyma się obecny trend epidemiczny, jest 7 miast i 10 powiatów: Warszawa (mazowieckie), Włocławek (kujawsko-pomorskie), Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra (lubuskie), Suwałki (podlaskie), Słupsk (pomorskie) i Mysłowice (śląskie) oraz powiaty lubański (woj. dolnośląskie), lipnowski (kujawsko-pomorskie), włodawski (lubelskie), łowicki (łódzkie), krakowski (małopolskie), garwoliński i makowski (mazowieckie), zambrowski (podlaskie), nowomiejski (warmińsko-mazurskie) i pleszewski (wielkopolskie).

Obowiązujące ograniczenia

W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. 

W siłowniach przebywać może 1 osoba na 10 mkw, a sale kinowe mogą być wypełnione w 25 proc. 

Ograniczenia dotyczą również kościołów i miejsc kultu. Liczba wiernych nie może przekroczyć 50 proc. obłożenia budynku. 

W uroczystościach rodzinnych i w weselach może brać udział maksymalnie 50 osób.

W strefie żółtej obowiązuje limit jednej osoby na 4 mkw podczas targów, wystaw, kongresów i konferencji. Limit w siłowniach wynosi jedna osoba na 7 mkw. Podobnie jak w strefie czerwonej w kinach sale mogą być zapełnione maksymalnie w 25 proc. W imprezach rodzinnych może brać udział maksymalnie 100 osób.