Konferencja prasowa rozpoczęła się od relacji dotyczącej przebiegu szczepień. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że wykonano w Polsce ponad 2,5 mln szczepień. - Te dane potwierdzają, że trzymamy się założonego od wielu tygodni scenariusza - powiedział Dworczyk. 

Do tej pory zutylizowano ponad cztery tysiące dawek szczepionki. Odnotowano ponad 2300 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dwie dawki szczepionki podano już ponad 865 tys. osób.

- Na tle innych dużych państw UE Polska zajmuje pierwsze miejsce w ilości podawanych dawek na 100 tys. mieszkańców - mówił szef KPRM. - Różnica pomiędzy deklaracjami pierwszymi producentów a obecnymi to jest 6 mln sztuk szczepionek i niestety ten proces zmian cały czas trwa - dodał.

- Do 7 marca chcemy zakończyć proces zaszczepienia nauczycieli. Jest to orientacyjna data - zapowiedział. 7 marca mają się rozpocząć szczepienia uzupełniające kadry medycznej. Tydzień później, 15 marca, szczepionki zaczną otrzymywać osoby przewlekle chore. 22 marca rozpocznie się szczepienie służb mundurowych.

Od 22 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów w wieku 60-65 lat.

- Komfort przeprowadzania akcji szczepieniowej w przypadku wygaszania pandemii nie będzie miał miejsca - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk - dodał.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 777 nowych zakażeniach i śmierci 241 osób, u których testy wykazały SARS-CoV-2, w tym 43 z powodu COVID-19 bez stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących. 

Średnia dobowa liczba zakażeń w Polsce z ostatnich 7 dni wzrosła do 6 598 - to najwyższy poziom tej średniej od 19 stycznia.

Łącznie w Polsce potwierdzono 1 623 218 zakażeń. Zmarło 41 823 chorych.

W ocenie resortu zdrowia w Polsce mamy początek trzeciej fali zakażeń. - Systematycznie rośnie liczba wykonywanych testów w Polsce i, co jeszcze istotniejsze, systematycznie rośnie liczba skierowań z Podstawowej Opieki Zdrowotnej na testy, a pamiętajmy, że POZ kieruje na testy w momencie, kiedy trafia do niej pacjent objawowy, więc mamy coraz więcej pacjentów objawowych - powiedział rzecznik Wojciech Andrusiewicz