Badacze przeanalizowali wyniki tysięcy testów na COVID-19 przeprowadzonych co tydzień wśród pracowników ochrony zdrowia w Cambridge.

- Wyniki wskazują na drastyczny spadek liczby pozytywnych wyników testów i bezobjawowych zakażonych pracowników ochrony zdrowia po podaniu pierwszej dawki szczepionki na COVID-19 - mówi Nick Jones, specjalista ds. chorób zakaźnych, który jest jednym z autoró badania.

Oddzielając testy przeprowadzone u zaszczepionych i niezaszczepionych pracowników ochrony zdrowia zespół Jonesa ustalił, że u niezaszczepionych pozytywny wynik wykrywano w przypadku 0,8 proc. testów. Z kolei wśród zaszczepionych po mniej niż 12 dniach od otrzymania pierwszej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, pozytywny wynik uzyskano u 0,37 proc., a i zaszczepionych po więcej niż 12 dniach od otrzymania pierwszej dawki - u 0,2 proc.

Dane wskazują, że osoby zaszczepione po ponad 12 dniach od otrzymania pierwszej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech są czterokrotnie mniej narażone na bezobjawowe zakażenie koronawirusem - mówi Mike Weekes, specjalista ds. chorób zakaźnych na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Cambridge.

- To świetna wiadomość - szczepionka Pfizera nie tylko zapewnia ochronę przed chorobą, ale też pomaga przeciwdziałać zakażeniom, zmniejsza potencjał wirusa, by przenosić się na innych - mówi Weeks.

- Ale musimy pamiętać, że szczepionka nie zapewnia każdemu pełnej ochrony.