Prof. Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedział, że nie ma żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa dzieci, ale jego zespół czeka na dalsze informacje.

Do próbnego podania preparatu dzieciom zgłosiło się 300 wolontariuszy.

Czytaj także:

Nowe dane z Wielkiej Brytanii o zakrzepach po szczepionce AstraZeneca

Badanie szczepionki Oxford-AstraZeneca na dzieciach, które rozpoczęło się w lutym, miało na celu ocenę, czy szczepionka wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u osób w wieku od 6 do 17 lat.

Zawieszenie nastąpiło po tym, jak Marco Cavaleri, dyrektor ds. szczepionek Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), powiedział, że wydaje się, że istnieje związek ze szczepionką i rzadkimi zakrzepami krwi.

Potwierdzając, że badanie na dzieciach zostało wstrzymane, prof. Pollard stwierdził, że chociaż nie ma żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa w pediatrycznym badaniu klinicznym, naukowcy czekają na  dodatkowe informacje od Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA). 

Informacje, dotyczące przeglądu rzadkich przypadków zakrzepicy, które zgłaszano u dorosłych, zespól chce poznać przed kolejnym  podaniem szczepionki uczestniczącym w próbie dzieciom.

EMA stwierdziła, że ??jej komitet ds. Bezpieczeństwa "jeszcze nie wyciągnął ostatecznych wniosków, przegląd przypadków jest w toku, a wnioski zostana opublikowane w najbliższych dniach.

MHRA z kolei twierdzi, że korzyści wynikające ze szczepionki nadal przewyższają wszelkie ryzyko, więc do ich stosowania wezwał dziś premier Boris Johnson.