fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Nowe dane z Wielkiej Brytanii o zakrzepach po szczepionce AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Brytyjska Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (The Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) poinformowała o wykryciu 30 przypadków rzadkich incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób, którym podano na Wyspach szczepionkę AstraZeneca.

Wcześniej Agencja informowała o pięciu takich incydentach.

Jednocześnie Agencja poinformowała, że nie zarejestrowano wystąpienia takich incydentów u osób, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech.

Kilka dni temu niemiecki organ regulacyjny ds. szczepionek poinformował, że odnotował 31 przypadków zakrzepów krwi w mózgu, w tym dziewięć przypadków śmiertelnych, u osób, którym podano szczepionkę przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Instytut Paula-Ehrlicha (PEI) przekazał, że do tej pory zarejestrował 31 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu (CSVT). W 19 z tych przypadków wystąpił niedobór płytek krwi (trombocytepenia). W dziewięciu przypadkach pacjenci zmarli.

30 marca grupa placówek związanych ze szpitalem Charite w Berlinie i sieć klinik Vivantes wstrzymują podawanie swoim pracownikom-kobietom w wieku poniżej 55 lat szczepionki na COVID-19 AstraZeneca.

W poniedziałek szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat wstrzymała Kanada. Kanadyjski Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zarekomendował zawieszenie - z przyczyn bezpieczeństwa - użycia szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat.

- Jest istotna niepewność co do korzyści z podania szczepionki AstraZeneca na COVID-19 dorosłym w wieku poniżej 55 lat biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko - oświadczyła dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.

Szczepionkę AstraZeneca dopuszczono do użycia w ponad 70 krajach świata (w tym Polsce). Po pojawieniu się obaw dotyczących związku szczepionki z pojawianiem się zakrzepów kilkanaście krajów UE zawiesiło stosowanie szczepionki, ale - po zapewnieniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej podaniem, większość krajów Europy wznowiła szczepienia z jej użyciem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA