Na każde 100 tysięcy zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech u od 1 do 5 rozwinie się zapalenie mięśnia sercowego, którego by nie doznali, gdyby nie przyjęli szczepionki - twierdzą badacze opierając się na danych zebranych przez izraelskiego ubezpieczyciela, Clalit Health Services.

Z kolei na każde 100 tysięcy osób zakażonych koronawirusem liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego, będącego następstwem COVID-19, wynosi 11 - podają badacze.

Wyniki badania opublikowano po tym, jak amerykańska Federalna Agencja Żywności i Leków bezwarunkowo dopuściła do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech u osób w wieku powyżej 16 lat.

Szczepionka Pfizer/BioNTech to pierwsza bezwarunkowo dopuszczona do użycia w USA szczepionka.

Autorzy badania, opublikowanego w "New England Journal of Medicine", porównali dane o niepożądanych odczynach poszczepiennych u 884 828 zaszczepionych z danymi dotyczącymi tak samo licznej grupy kontrolnej osób niezaszczepionych.

W tej pierwszej grupie zapalenie mięśnia sercowego pojawiło się u 21 osób - w większości młodych mężczyzn, podczas gdy w drugiej - u 6.

Badacze przeanalizowali też skutki przejścia COVID-19 u ponad 240 tysięcy tysięcy zakażonych. Analiza wykazała, że zakażenie koronawirusem stwarza poważne ryzyko pojawienia się powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego, a także innych, poważnych powikłań.